Jiří Kittner

V pátek 16.9. obvinila protikorupční policie hned tři liberecké občanské demokraty z bývalého vedení Liberce. Jsou jimi bývalý primátor Jiří Kittner, jeho někdejší náměstek Pavel Krenk a exzastupitel rovněž za ODS, Jiří Zeronik. Všichni tři se měli podílet na účelově ztrátovém nakládání s veřejným majetkem a poškodit tak město. V letech 2003 až 2006 vyváděli podle kriminalistů městský majetek přes městskou akciovku Sportovní areál Ještěd za nižší než tržní ceny a město tím připravili o téměř 18 milionů korun.

Převedení majetku (zejména pozemků, ale i budov) mělo být dle zjištěných informací předem dohodnuto. Návrhy na majetkoprávní operace měly obviněné osoby předkládat zastupitelům města ke schválení za takzvané vyhláškové ceny, tedy za ceny výrazně nižší, než tržní. Před hlasováním zastupitelstva města své návrhy obviněné osoby odůvodňovaly nepravdivými účely využití nemovitostí a dále zamlčovaly podstatné okolnosti, v úmyslu opatřit třetím osobám neoprávněný prospěch.

Všem třem hrozí vysoké tresty. Jiřímu Kittnerovi deset let pro trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Jiřímu Zeronikovi a Pavlu Krenkovi hrozí až dvanáct let za podvod a zneužití pravomoci veřejného činitele. Všichni tři jsou stíháni na svobodě. Podle vlastních dosavadních vyjádření v médiích Jiří Kittner (např. na svých stránkách) svou vinu popírá a dokonce tvrdí, že jde o politický boj, který využívá státních zástupců. Obviňuje z účelového jednání i protikorupční policii.

Jiří Zeronik, jednatel firmy na anonymní listiny Iberus, byl letos již jednou obviněn. Podle policie se Zeronik a dva jeho společníci pokusili uplatit asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka Šimona Stejkozu, ten měl za úplatek 15 milionů korun zajistit dotace ve výši čtvrt miliardy na zřízení a výstavbu soukromé technické vysoké školy. O tom, že Zeronikovi hrozí pár let za mřížemi, jsme už informovali.

Ve stejné věci, za kterou jsou dnes Jiří Kittner, jeho náměstek Pavel Krenk a zastupitel Zeronik obviněni, tedy za tunelování městského majetku skrze Sportovní areál Ještěd (SAJ) podalo naše sdružení a občanské sdružení Oživení trestní oznámení již v roce 2009.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;