V úterý se u Krajského soudu v Liberci otevírá rozsáhlá kauza tunelování evropských dotací, ve které jsou obžalováni manažeři stavebních firem, úředníci i politici v čele s hejtmanem Martinem Půtou. Jedná se, vedle aktuálního vyšetřování korupce v dopravním podniku, o nejrozsáhlejší korupční kauzu, která, dle žalobců, ilustruje ustálený systém rozkrádání veřejných prostředků.

U krajského soudu v Liberci se bude řešit žaloba na 13 fyzických a 4 právnické osoby, které se měli podílet na tunelování evropských dotací určených pro město Liberec. Škoda, která měla vzniknout,  a která jde do desítek milionů, se týká dvou projektů, které měly zhodnotit majetek anonymní liberecké firmy Iberus, která je provázána s libereckými politiky z ODS.

V síti detektivů uvízli manažeři stavebních firem jako je Metrostav, Developer CZ nebo Gallos, které jsou stíhány i jako právnické osoby. Vedle nich je stíhán i spolek „Geotermální energie pro občany“, který byl žadatelem o dotaci. V Liberci u soudu stanou špičky největší české stavební firmy vedle krajských vrcholných politiků.

V dubnu 2014  policie obvinila 8 osob z  trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplacení a návodu k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim jednotlivé tresty v sazbách od pěti do dvanácti let. Šest z osmi obviněných byli dokonce vzati do vazby. Mezi nimi někdejší jednatel GEPO, liberecký politik Jiří Zeronik, šéf zdejšího Metrostavu Jiří Petráň a vedoucí Územního odboru realizace programu - Liberec ROP Severovýchod Bořek Machatý.

V listopadu roku 2014 k nim přibyli ještě hejtman Libereckého kraje Martin Půta a podivná postava libereckého veřejného života a bývalý soukromý detektiv, Jaromír Dolanský, který podle vyšetřovatelů jednak dělal Martinu Půtovi spojku a jednak mu sháněl kompromitující materiály na politickou konkurenci.

Byť Martin Půta není hlavní postavou celého příběhu, skrze jeho funkci i jím kdysi tolik deklarovaný boj za transparentnost a slušnost, který jej vynesl do politiky, je celý případ často spojován hlavně s jeho jménem. Podle policejního obvinění Martin Půta figuroval v kauze jako aktivní postava, která se snažila podezřelý projekt rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény maximálně prosadit a pomoci tím nikoliv zájmům Evropské unie, ROP Severovýchod, Libereckého kraje či Liberce, ale právě společnosti Metrostav.

Ta samotnou stavbu financovala (poskytla příjemci dotace, společnosti GEPO úvěr ve výši 55 milionů, což byla zhruba i samotná výše dotace). Podle policií zajištěných důkazů se mělo jednat rovněž o schválně navýšené náklady u stavby, které se pak měly rozdělit mezi obviněné. Martin na tajných  schůzkách aktivně ovlivňoval proces přidělování, když spolu s příjemci organizoval divadlo pro ostatní hodnotitele, kterým předsedal v Regionální radě ROP Severovýchod, která o rozdělení peněz rozhodovala.

Půta od začátku mluví o své nevině, o politickém spiknutí vůči jeho osobě a účelové kampani. Odmítl se vzdát svých placených funkcí. Utajované schůzky s lobbisty na benzínových pumpách omlouvá tím, že měl jako hejtman málo času. Během své obhajoby ale i několikrát prokazatelně lhal. Byl to například sám Půta, který vybraným novinářům po sdělení obvinění poskytl dokumenty od policie, aby se snažil rozmělnit svou vinu, ty ale unikly dál včetně odposlechů, které již pro něj tak příznivé nejsou. Půta opakovaně na veřejnosti lhal, že odposlechy nepouštěl ven a naopak tuto skutečnost ukazoval jako údajnou část spiknutí proti němu.

Mezi dalšími žalovanými jsou šéf liberecké společnosti Develop CZ Petr Jirkův a ředitel liberecké divize Metrostavu Jaroslav Stuchlík nebo manažer Metrostavu Jan Petráň, který se s Půtou setkával. Na lavici obžalovaných usedne i Tereza Soukupová, která byla dosazena do orgánů společnosti Geotermální energie pro občany nebo Tomáš Petrášek, člen liberecké ODS, který spolu s Bořkem Machatým figuroval ve společnosti Byzmark s.r.o., která měla pro firmy jako Metrostav zpracovávat žádosti o dotace, které psali ale úředníci jako Machatý, kteří na ně pak měli dohlížet.

Soudcem případu je liberecký Petr Neumann, který je známý z jiných procesů s politiky. Například soudí i kauzu kolem tunelování Sportovního areálu Ještěd (i v ní figuruje jako hlavní podezřelý Jiří Zeronik), kde opakovaně obžalované osvobozuje i přes názory soudů vyšší instance, které mu rozsudky vrací.

 

Přidat komentář (29 Komentářů)

K soudu míří největší korupční kauza Libereckého kraje, která se, dle policie a státního zástupce, týká organizovaného rozkrádání evropských dotací. V síti detektivů uvízli významní politici a úředníci odpovědní za dotace, stejně jako jejich příjemci a stavební firmy, které měly zakázky realizovat. Přinášíme jako první úplný přehled obžalovaných.

Celá kauza je často mylně označována jako „kauza hejtmana Půty“ a podobně. Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) je sice nejvýše postaveným politikem v celém případu i kraji, ale jeho v celé kauze není zásadní a podle policie měl „pouze“ za úplatky zneužívat svých pravomocí, aby skutečným organizátorům dotyčné trestné činnosti dopomohl k rychlejšímu proplacení dotace.

Zneužívání dotací ale měli od samého počátku v rukou stavební podnikatelé a manažeři a lidé spojení s libereckou politikou. Ti, dle orgánů činných v trestním řízení, vytvořili síť různých úředníků, politiků a subdodavatelů, kteří jim měli pomoci k tomu, aby předražili zakázku na renovaci novobarokního kostela sv. Máří Magdalény, čemuž měl sloužit obskurní projekt „Centrum geotermální energie pro občany“.

Liberečtí politici minimálně od roku 2009 upozorňováni, že celý projekt je podezřelý, že zhodnocuje majetek firmy Iberus (té kostel a další majetek patří), která ač ukrývá své skutečné vlastníky, je spojena s libereckou ODS a konečný záměr projektu bude úplně jiný než jakési centrum geotermální energie. Až na zástupce Změny pro Liberec a KSČM ale všichni nakonec dali podivnému projektu zelenou a nevadilo jim ani pravomocné odsouzení za korupci  jednoho z hlavních aktérů případu Jiřího Zeronika v roce 2012, který se spolu s dalšími pokoušel na kostel získat skrze úplatky v poslanecké sněmovně další dotační miliony.

Výsledkem je nedostavěný kostel, který již čtvrtým rokem podléhá zkáze, tajemná firma Iberus v likvidaci a 17 obžalovaných v největší liberecké korupční kauze. Pojďme se podívat, kteří to jsou. Jelikož se ale jedná o 13 obžalovaných fyzických osob a 4 osoby právnické, rozhodli jsme se z tématu udělat seriál.

Dnes začneme jednou z klíčových osob celého procesu, bývalým zastupitelem za libereckou ODS, jednatelem společnosti Iberus a představitelem Geotermální energie, o.p.s.

Jiří Zeronik – někdejší vlivný liberecký zastupitel za ODS, pravá ruka bývalého náměstka primátora Jiřího Kittnera Pavla Krenka,se kterým je Zeronik souzen v dalším případě tunelování městského majetku skrze obecní akciovou společnost Sportovní areál Ještěd.

V případě kauzy sv. Máří Magdalény figuruje jako předseda správní rady společnosti Geotermální energie pro občany, o.p.s., jednatel společnosti Iberus a člen představenstva společnosti Iberus Euro SE. Z titulu své funkce chtěl nejdříve v počátcích získat dotace na stavbu „Hotelu Luxory“ a již tehdy uplácel ředitele liberecké pobočky ROP Severovýchod Bořka Machatého a jeho kolegy.

Jelikož se jim dotaci nepodařilo v oblasti cestovního ruchu získat, hledali jiné zdroje a byl vymyšlen projekt „Centra geotermální energie pro občany“, kde Zeronik zejména spolu s manažery Metrostavu Jaroslavem Stuchlíkem a Janem Petráněm a technickým dozorem, který měl stavbu hlídat ,Petrem Jirkůvem plánovali předražení stavby kostela pomocí fiktivních faktur a účelově navýšených prací o nejméně 24 milionů korun (dotace samotná činila 55 milionů korun).

Zeronik ale kul i další želízka v ohni a v roce 2012 byl odsouzen za pokus podplácení asistenta poslance Michala Babáka (Věci veřejné). Skrze ně se Zeronik se svými společníky pokoušeli získat dotaci zhruba 250 milionů korun a v kostele sv. Máří Magdalény měla vzniknout vysoká škola technického typu.

Po pravomocném odsouzení Zeronika pro korupci hrozilo, že bude i dotace na geotermální centrum zastavena, on sám se jí dopisem dokonce vzdal. Další aktéři celé akce se nechtěli zisků z plánované trestné činnosti vzdát a místo Zeronika navolili do orgánů jiné lidi. Zároveň v tento moment do hry vstoupil i tehdy čerstvý hejtman Martin Půta, který měl Metrostavu pomáhat s těžkostmi (změna financování projektu atd), které vznikly Zeronikovým odsouzením.

Podle obžaloby byla mezi aktéry celé kauzy  pro Zeronika dohodnuta odměna 6 milionů korun z částky, o kterou byl projekt předražen.

Jiřímu Zeronikovi hrozí trest za trestné činy poškozování zájmů Evropské unie, podplácení a návod k pokusu zločinu zneužití pravomoci úřední osoby.

Zeronik dnes také čelí obžalobě v kauze Sportovního areálu Ještěd, kde je státním zástupcem viněn, že spolu s bývalým náměstkem primátora Pavlem Krenkem připravili město Liberec skrze nevýhodné smlouvy a směny majetku až o 23 milionů korun.

Přidat komentář (22 Komentářů)


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;