Snížili jsme dluh o 600 milionů, tvrdí Starostové. Nelžete lidem, vyzývají je ostatní kluby

Je to jeden z předvolebních taháků Starostů, kteří mají opět nejnákladnější kampaň. Tvrdí občanům, že snížili dluh města Liberce o 600 milionů korun. To ale nadzdvihlo ze židle nejen libereckou opozici, ale i koaliční partnery Starostů. Svorně tvrdí, že si primátor a jeho Starostové si vymýšlejí.

"Splatili jsme dluh města ve výši 600 milionů Kč, a to za situace, kdy jsme rekordně investovali ročně zhruba půl miliardy korun do infrastruktury, bezpečnosti, ale i dalších služeb pro občany," tvrdí primátor ze Starostů pro Liberecký kraj Jaroslav Zámečník, jenž by rád primátorem zůstal i po letošních komunálních volbách, které proběhnou 23. - 24. září.

"Poslední 4 roky snižujeme dluhy našich předchůdců, konkrétně jsme splatili 600 milionů Kč. A to za situace, kdy jsme současně rekordně investovali ročně zhruba půl miliardy korun do obnovy školních budov, silnic, bezpečnosti, ale i dalších služeb pro občany. Počátkem roku 2022 mezinárodní ratingová agentura Moody’s veřejně potvrdila, že se hospodaření a finanční situace města Liberce v posledních letech nadále zlepšuje. Zpráva agentury oceňuje zejména stabilní provozní hospodaření města Liberce a klesající podíl celkového dluhu. Za náš úspěch považujeme také celkové přefinancování městského dluhu ve výši 1,5 miliardy, protože se nám podařilo v pravou chvíli snížit úrokovou sazbu u banky z původních 6,7 % na 4,2 % ročně a to až do jeho konečného splacení. Tyto fakta dokládají, že město Liberec hospodaří v posledních letech výrazně lépe a zároveň myslíme na to, že máme ještě hodně co splácet," prezentují Starostové v předvolební kampani jeden ze zsvých údajných největších úspěchů, kterého dosáhli za poslední čtyři roky.

Jenomže s tím nesouhlasí liberecká opozice z Liberce otevřeného lidem (LOL), a k ní se dokonce přidala i druhá nejsilnější strana v zastupitelstvu, ANO, která je se Starosty čtyři roky v koalici a má na starosti městské finance. Obě strany společně vydaly prohlášení, ve kterém de facto tvrdí, že Starostové ve své kampani lžou Liberečanům. Dluh města se podle nich snižuje, stejně jako v minulých letech, ale v roce 2022 klesl maximálně o polovinu, než uvádějí Starostové.

„Na konci roku 2022 se očekává zadluženost ve výši 1.470 mld., bez městských organizací. Celkový pokles zadlužení bude tedy na konci roku necelých 300 milionů, tedy zhruba polovina částky, kterou se v reklamě chlubí Starostové,“ vysvětluje Jaromír Baxa, liberecký zastupitel za uskupení Liberec otevřený lidem a lídr kandidátky do voleb 2022, vlastním povoláním ekonom působící na Univerzitě Karlově.

Jeho slova potvrzuje dokonce i náměstek primátora pro ekonomiku a majetkovou správu, Zbyněk Karban z ANO, které je se Starosty ve vládnoucí koalici: „Číslo 600 milionů Kč mohlo vzniknout tak, že do toho bylo započítáno snížení dluhů, které nastalo už v roce 2018 pod panem Korytářem (minulé volební období, kdy vládla koalice Změny pro Liberec a ANO a finance měl na starosti náměstek za Změnu Jan Korytář - pozn. red.). Ale ani takový propočet není fakticky dobře, neboť to snížení rozvahové zadluženosti bylo na vrub rozpuštění amortizačního fondu. Čili fakticky k žádnému snížení zadluženosti nedošlo, i když v rozvaze se snížil dlouhodobý dluh, takže na první pohled to tak může vypadat. Takže tomu tady buď někdo nerozumí, nebo nechce rozumět.“

Dle hrubé bilance vychází náměstkovi Karbanovi vývoj zadlužení v posledních letech tak, že v roce 2019 se snížil dluh o 100 mil. Kč. V roce 2020 si město připůjčilo 150 mil. Kč a splatilo jen 50 mil. Kč. V roce 2021 město splatilo 100 mil. Kč a v roce 2022 pak 130 mil. Kč. Tedy celkem to vychází na cca 280 mil. Kč – tedy obdobné číslo jako dle Ministerstva financí a zastupitele Baxy.

„Kampaň teprve začala a Starostové už v ní začali takovým způsobem manipulovat. My chápeme, že volební kampaně bývají tvrdé a že v nich je nutné mnohdy témata přiměřeně zjednodušovat. Ale k očividným výmyslům nikdy nepřistoupíme. Taková kampaň vždy poškozuje poltickou kulturu, sráží důvěru občanů v politiky a v neposlední řadě dost ztěžuje následnou rozumnou povolební spolupráci jednotlivých stran,“ neskrývá své rozčarování Jaromír Baxa.

Zbyněk Karban k tomu dodává: „Vedli jsme město v těžkých časech, kdy jsme čelili hospodářskému poklesu za pandemie. Vždy jsem se snažil řídit rozpočet města racionálně a o finanční situaci informovat férově, nenasazovat lidem růžové brýle. Politika postavená na výmyslech je mi cizí.“

 

 

Přidat komentář (7 Komentářů)

Měl jsem z něj strach. Tlačil kárku s koštětem, lopatou a železnou tyčí. Metař roku 1958, město Liberec, jeho střed. Potkával jsem jej den co den. Měl jsem z něj ukrutný strach. Strach z jeho nesrozumitelných vět, z češtiny a němčiny, z gest, mávání rukou. Obcházel jsem jej, ale jako naschvál jsem pokaždé nevědomky přeťal jeho rajón úklidu ohraničený radnicí, náměstím F. X. Šaldy a náměstím Jana Nerudy.

 

Tam všude jsem ho už z dálky slyšel, potkal a zůstával stát jako opařený strachem. Jako králík před zjevením hada škrtiče. To vše se odehrávalo tak rychle, že si dnes, po šedesáti letech uvědomuji jen absurditu svého chlapeckého chování. Obec zaměstnala zřejmě nemocného starce, aby jej ochránila a měla stále na očích. Byl to jistě humánnější počin, než jej zavřít do ústavu a čekat až umře…

Bál jsem se to doma říct. Co taky? Že na ulici je chlapík s vozíkem podoben a čertu že ne on, ale já se bojím? Otec by se s diagnózou, kdo je na vině, dlouho nepáral a já by odešel s brekotem. Bylo mi deset. A jako kluk z vesnice jsem se i choval. Dojížděl jsem do města do školy, do šesté třídy, ktará už u nás v Machníně nebyla…

Jó, pošetilé mládí, dětství, čas, kdy za vším stály nadpřirozené nevysvětlitelné síly, spekulace, a spiknutí. Později jsem si z hrůzou uvědomil, že podobně uvažují mnozí dospělí a pak jde z jejich chování hrůza. Konspirace, tak jak ji známe i my v současném světě, je smrtonosná zbraň, klacek na všechny v rukách nezodpovědných politiků, kteří znají jen jedno řešení, to nejjednodušší a nejrychlejší.
 

Ano, tak to nějak chodilo a mělo chodit stále. Dokud se z dítěte nestává tvor slyšící „trávu růst“, vidící spekulace, všude strach, tam, kde schází seriózní vysvětlení. Podléháme často, kolektivnímu šílenství, manipulaci, privitivismu, až po pseudonárodní - kdo neskáče, není Čech, až po rádobyvtipné televizní reklamy. A tak si dávám záležet, abych i já nevstoupil jinému predátorovi do cesty, do jeho teritoria, islamistovi do jeho ohrady.

Jo, tyhle konspirace, tyhle rychlé roty, jednoduchá rychlá jednání, úsudky podle kabátu, podle díry na punčoše... Je mnoho věcí, co si ještě neumíme vysvětlit a správně na ně reagovat. Přeci jen se ledy pohnuly a lze říci, že lidstvo se brání, uvažuje hlavou, a ne kolenem, či jinou částí těla, která se hlavě nepodobá.  Ať vás to nikdy nepotká.  
                            

S pozdravem
Egon Wiener

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;