Liberec bude mít zřejmě novou poslankyni

Po včerejším odstoupení poslance Jana Farského, který ustoupil kritice veřejnosti a nakonec i svých koaličních partnerů, že dal přednost své kariéře před prací poslance, zasedne v parlamentu pravděpodobně jeho náhradnice. Je jí současná ředitelka libereckého divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko Pešlová. Její práce v divadle ale dlouhodobě vadí opozici.

Pokud Jarmila Levko Pešlová nastoupí do poslaneckých lavic, bude to znamenat, že v pražském parlamentu zasedne již druhý zastupitel města Liberce. Prvním je rovněž zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj Jan Berki, který zde učí i na Technické univerzitě Liberec, ale pochází z Mimoně.

Jeho kolegyní se může stát současná ředitelka Divadla F. X. Šaldy (DFXŠ) Jarmila Levko Pešlová. Podle svých slov je na práci poslankyně připravena, ale není podle ní zapotřebí rychlých proklamací. „Za prvé Honza Farský mandát technicky nesložil a samozřejmě musím zjistit, jaká je situace, a domluvit se s kolegy,“ řekla Jarmila Levko Pešlová libereckým médiím.

V případě, že se poslankyní stane, je připravena vzdát se postu ředitelky DFXŠ. „Počítám s tím, že se budu muset divadla vzdát, což mě samozřejmě bolí u srdce, ale jsem tady od rána do večera a nechci šidit divadlo a nechci šidit parlament. Nechci si to ve Sněmovně jen takzvaně odsedět, chci se zapojit do práce a udělat třeba něco pro kulturu i z této strany,“ dodala.

Jarmila Levko Pešlová je v Liberci zastupitelkou od roku 2018, kdy uspěla na kandidátce Starostů pro Liberecký kraj. Upozornila na sebe ale již v roce 2010. Tehdy byla lídryní kandidátky Demokratické regionální strany (DRS), kterou založil několik let předtím kontroverzní stavební podnikatel Josef Nadrchal, majitel firmy Investing CZ. DRS v minulosti vládla na radnici s ODS.

V roce 2010 se ale DRS a s ní i Levko Pešlová do zastupitelstva již nedostali. Není bez zajímavosti, že tehdejší kandidátku DRS v čele s Levko Pešlovou dával dohromady tehdy známý liberecký politik ODS Jiří Zeronik. Zeronik je jedním z obžalovaných v korupční kauze Sportovního areálu Ještěd, ale i kostela Máří Magdalény, kde je dalším z obžalovaných i dnešní stranický šéf Jarmily Levko Pešlové, hejtman Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj.

Jarmila Levko Pešlová nepatří mezi výrazné liberecké politiky. Na zastupitelstvu v tomto volebním období mluvila jen několikrát. Upozorňuje na to i opoziční Jaromír Baxa z Liberce otevřeného lidem (LOL). „Když teď Jan Farský končí, tak chci připomenout, že v Poslanecké sněmovně jej nahradí paní Jarmila Levko, ředitelka libereckého divadla. Je s námi čtvrtý rok v libereckém zastupitelstvu - a nepamatuji si, že by za celou dobu s čímkoliv vystoupila,“ uvedl Baxa.

Bez otazníků není ani působení zastupitelky Levko Pešlové na postu ředitelky divadla. Náš Liberec na sklonku loňského roku přišel s kauzou, která dokumentuje podezřelou zakázku na modernizaci topení v divadle za 25 milionů, kterou dělala firma blízká právě Starostům pro Liberecký kraj. Ačkoliv si zaměstnanci na funkčnost nového topení stěžují, Jarmila Levko Pešlová z pozice ředitelky tvrdí, že je vše v pořádku.

Na další, dle opozice problematické kroky ředitelky Levko Pešlové ukazuje i druhá z opozičních stran Změna pro Liberec/Zelení. „Za poslední roky jsme byli v divadle svědky mnoha problematických kroků, aniž by z toho pro jeho vedení vyplynuly nějaké důsledky,“ vysvětluje obecný rámec problému Jindřich Felcman, zastupitel města.

Už v dubnu 2019 skončila šéfka baletu Alena Pešková a její vysvětlení nebylo pro divadlo zrovna dobrou vizitkou. Podle Felcmana si stěžovala na nedostatečné zázemí, demotivující prostředí, nespravedlivě nastavené platové podmínky či špatně nastavenou spolupráci mezi jednotlivými soubory. Přestože Alena Pešková významně pozvedla úroveň baletního souboru, Liberec o ní z uvedených důvodů přišel. Ze strany vedení města ale prý nenásledovala žádná reakce.

Jindřich Felcman pak vyjmenovává hlavní a podle něj zcela prokazatelný nedostatek v manažerském řízení divadla: „V posledních letech měly být posty v divadle obsazovány takřka pravidelně bez férového výběrového řízení, na jednotlivá místa přicházeli lidé s osobními vazbami na ředitelku. Za všechny lze jmenovat vedoucí marketingového oddělení Michaelu Pompovou, která se s Jarmilou Levko Pešlovou znala ze zpívání ve sboru. Jako ekonomická náměstkyně byla jmenována Lucie Nejedlová, manželka Davida Nejedla, ředitele liberecké ZOO a taktéž zastupitele za Starosty. Šéfkou opery byla jmenována Linda Keprtová, dlouholetá známá Jarmily Levko Pešlové z divadla. To samé platí pro novou šéfku baletu Mariku Mikanovou.

„Zatímco Babiš říkal, že bude stát řídit jako firmu, Starostové zde na městě ukazují trochu odlišný přístup. Město řídí jako partu kamarádů. Asi není třeba vysvětlovat, že obojí je špatně,“ glosuje personální politiku ředitelky divadla J. Felcman.

Přidat komentář (0 Komentářů)

Měl jsem z něj strach. Tlačil kárku s koštětem, lopatou a železnou tyčí. Metař roku 1958, město Liberec, jeho střed. Potkával jsem jej den co den. Měl jsem z něj ukrutný strach. Strach z jeho nesrozumitelných vět, z češtiny a němčiny, z gest, mávání rukou. Obcházel jsem jej, ale jako naschvál jsem pokaždé nevědomky přeťal jeho rajón úklidu ohraničený radnicí, náměstím F. X. Šaldy a náměstím Jana Nerudy.

 

Tam všude jsem ho už z dálky slyšel, potkal a zůstával stát jako opařený strachem. Jako králík před zjevením hada škrtiče. To vše se odehrávalo tak rychle, že si dnes, po šedesáti letech uvědomuji jen absurditu svého chlapeckého chování. Obec zaměstnala zřejmě nemocného starce, aby jej ochránila a měla stále na očích. Byl to jistě humánnější počin, než jej zavřít do ústavu a čekat až umře…

Bál jsem se to doma říct. Co taky? Že na ulici je chlapík s vozíkem podoben a čertu že ne on, ale já se bojím? Otec by se s diagnózou, kdo je na vině, dlouho nepáral a já by odešel s brekotem. Bylo mi deset. A jako kluk z vesnice jsem se i choval. Dojížděl jsem do města do školy, do šesté třídy, ktará už u nás v Machníně nebyla…

Jó, pošetilé mládí, dětství, čas, kdy za vším stály nadpřirozené nevysvětlitelné síly, spekulace, a spiknutí. Později jsem si z hrůzou uvědomil, že podobně uvažují mnozí dospělí a pak jde z jejich chování hrůza. Konspirace, tak jak ji známe i my v současném světě, je smrtonosná zbraň, klacek na všechny v rukách nezodpovědných politiků, kteří znají jen jedno řešení, to nejjednodušší a nejrychlejší.
 

Ano, tak to nějak chodilo a mělo chodit stále. Dokud se z dítěte nestává tvor slyšící „trávu růst“, vidící spekulace, všude strach, tam, kde schází seriózní vysvětlení. Podléháme často, kolektivnímu šílenství, manipulaci, privitivismu, až po pseudonárodní - kdo neskáče, není Čech, až po rádobyvtipné televizní reklamy. A tak si dávám záležet, abych i já nevstoupil jinému predátorovi do cesty, do jeho teritoria, islamistovi do jeho ohrady.

Jo, tyhle konspirace, tyhle rychlé roty, jednoduchá rychlá jednání, úsudky podle kabátu, podle díry na punčoše... Je mnoho věcí, co si ještě neumíme vysvětlit a správně na ně reagovat. Přeci jen se ledy pohnuly a lze říci, že lidstvo se brání, uvažuje hlavou, a ne kolenem, či jinou částí těla, která se hlavě nepodobá.  Ať vás to nikdy nepotká.  
                            

S pozdravem
Egon Wiener

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;