Farský neustál tlak. Nakonec se mandátu vzdá

Jan Farský, poslanec za Liberecký kraj, zvolený za STAN, který minulý týden oznámil, že dává přednost své kariéře před prací poslance, ale mandát v parlamentu si ponechá, nakonec odstoupí. Za své bezprecedentní rozhodnutí čelil silné kritice, ruce pryč od něj dali i vlastní spolustraníci a vyšlo najevo, že dokonce veřejnosti a voličům lhal. Na jeho místo nastoupí ředitelka libereckého divadla Jarmila Levko.

Dnes v noci vydalo předsednictvo STAN tiskové prohlášení, ve kterém sděluje, že po tříhodinovém jednání s poslancem Janem Farským bylo dosaženo toho, že se Farský vzdá mandátu.

„Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN. A tak vyslyším výzvu našeho předsednictva a složím mandát poslance. Chtěl bych se omluvit všem, které svým odstoupením zklamu, a poděkovat všem, kteří mě v mém rozhodnutí podporovali,“ uvedl Farský na sociálních sítích z USA, kam odletěl o víkendu.

Vít Rakušan, předseda STAN, se k situaci opět vyjádřil velmi emotivně. „Jan Farský mi byl vzorem, několik let oporou jako 1. místopředseda. Pojí nás přátelské vztahy. Je to člověk, díky kterému jsme od roku 2017 ve sněmovně, který vedl klub, vyjednával pro nás podporu, řešil důležitá témata pro osudy mnohdy zapomenutých skupin lidí v této zemi,“ oznámil ve svém prohlášení.

Farský oznámil své rozhodnutí, že dává přednost kariérnímu růstu a studiu v Oregonu, které získal prostřednictvím Fulbrightovy komise, minulý týden. Později ale vyšly najevo některé okolnosti, které Farského pozitivně laděné prohlášení postavily do jiného světla.

Prvně to bylo, že poslanec Farský sdělil, že v USA bude půl roku. Jenomže pak se ukázalo, že se jedná o 8 měsíců. Dalším zásadním faktem, který vyšel na světlo, je skutečnost, že Farský věděl o tom, že stipendium získal, minimálně od května loňského roku, ale nikomu to před říjnovými volbami neřekl.

Poslanec také tvrdil, že ho podpořili „jeho nejbližší“, například zmiňovaný předseda STAN Vít Rakušan nebo premiér Petr Fiala z ODS. Ten to ovšem popřel. „Já jsem ho nepodpořil, já jsem byl informován. V osobním rozhovoru jsem vyjádřil pochybnost,“ uvedl Fiala pro Českou televizi.

Dalším z těch, kterými se před veřejností Farský pokoušel obhajovat svou cestu do USA byl i bývalý premiér Petr Pithart. I ten ovšem popřel, že by kroky Farského schvaloval. „Že jsem to posvětil, není namístě. Napsal jsem, že je s to absolvovat kurz, že na to má. Nevěděl jsem, kdy pojede,” řekl Novinkám včera Petr Pithart.

V Liberci Farskému vyjádřil podporu senátor Michael Canov ze Starostů nebo jeho přítel a spoluzakladatel Starostů pro Liberecký kraj, hejtman Martin Půta. „Sám jsem si ostatně něčím podobným prošel před čtyřmi lety, kdy jsem se jako hejtman stal současně poslancem a musel zvážit, jestli dokážu plnohodnotně vykonávat obě funkce najednou. Je tedy plně na Honzovi, jak se k celé věci postaví,“ uvedl minulý týden Půta.

Po vlně kritiky veřejnosti ale i Půta začal obracet. „Za mě osobně ta informace o tom, že to stipendium získal, v nějaké předvolební debatě chyběla,“ uvedl o pár dní později hejtman Půta v rozhovoru pro CNN Prima News. „Myslím, že před Farským je ještě nějaký čas celou tu situaci přehodnotit,“ dodal Půta na adresu Jana Farského.

Naopak k názoru, že Farský má složit mandát, se rozhodně připojili liberečtí Piráti, kteří se jím cítili podvedeni, protože ani jim nesdělil v koaličních jednáních, že stipendium na jaře loňského roku získal. „Pro Piráty v Libereckém kraji je nepřijatelné, aby lídr společné kandidátky porušil slovo dané voličům a půl roku strávil mimo poslaneckou sněmovnu. Ohrožuje to nejen sílu hlasu reprezentující v parlamentu náš kraj, ale také důvěru občanů v politickou práci. Koalici Pirátů a Starostů ve sněmovně zastupují jen dva poslanci za Liberecký kraj. Je pro nás nepředstavitelné, že jeden z nich bude několik měsíců mimo výkon své volené funkce. Dle dostupných informací věděl Jan Farský o kladném vyřízení své žádosti o studijní pobyt již na jaře 2021. Zamlčením úmyslu zúčastnit se jej uvedl především voliče, ale i své koaliční partnery úmyslně v omyl,“ uvedli ve svém prohlášení Piráti.

Náhradníkem za Farského se v Poslanecké sněmovně stane ředitelka libereckého divadla Jarmila Levko. Ta je i členkou libereckého městského zastupitelstva, ale projevuje se v něm minimálně nebo vůbec. Náš Liberec ale přišel v posledních týdnech s kauzou kolem problematické renovace topení v divadle za 25 milionů korun, kterou prováděla firma blízká právě Starostům.

Přidat komentář (18 Komentářů)

Měl jsem z něj strach. Tlačil kárku s koštětem, lopatou a železnou tyčí. Metař roku 1958, město Liberec, jeho střed. Potkával jsem jej den co den. Měl jsem z něj ukrutný strach. Strach z jeho nesrozumitelných vět, z češtiny a němčiny, z gest, mávání rukou. Obcházel jsem jej, ale jako naschvál jsem pokaždé nevědomky přeťal jeho rajón úklidu ohraničený radnicí, náměstím F. X. Šaldy a náměstím Jana Nerudy.

 

Tam všude jsem ho už z dálky slyšel, potkal a zůstával stát jako opařený strachem. Jako králík před zjevením hada škrtiče. To vše se odehrávalo tak rychle, že si dnes, po šedesáti letech uvědomuji jen absurditu svého chlapeckého chování. Obec zaměstnala zřejmě nemocného starce, aby jej ochránila a měla stále na očích. Byl to jistě humánnější počin, než jej zavřít do ústavu a čekat až umře…

Bál jsem se to doma říct. Co taky? Že na ulici je chlapík s vozíkem podoben a čertu že ne on, ale já se bojím? Otec by se s diagnózou, kdo je na vině, dlouho nepáral a já by odešel s brekotem. Bylo mi deset. A jako kluk z vesnice jsem se i choval. Dojížděl jsem do města do školy, do šesté třídy, ktará už u nás v Machníně nebyla…

Jó, pošetilé mládí, dětství, čas, kdy za vším stály nadpřirozené nevysvětlitelné síly, spekulace, a spiknutí. Později jsem si z hrůzou uvědomil, že podobně uvažují mnozí dospělí a pak jde z jejich chování hrůza. Konspirace, tak jak ji známe i my v současném světě, je smrtonosná zbraň, klacek na všechny v rukách nezodpovědných politiků, kteří znají jen jedno řešení, to nejjednodušší a nejrychlejší.
 

Ano, tak to nějak chodilo a mělo chodit stále. Dokud se z dítěte nestává tvor slyšící „trávu růst“, vidící spekulace, všude strach, tam, kde schází seriózní vysvětlení. Podléháme často, kolektivnímu šílenství, manipulaci, privitivismu, až po pseudonárodní - kdo neskáče, není Čech, až po rádobyvtipné televizní reklamy. A tak si dávám záležet, abych i já nevstoupil jinému predátorovi do cesty, do jeho teritoria, islamistovi do jeho ohrady.

Jo, tyhle konspirace, tyhle rychlé roty, jednoduchá rychlá jednání, úsudky podle kabátu, podle díry na punčoše... Je mnoho věcí, co si ještě neumíme vysvětlit a správně na ně reagovat. Přeci jen se ledy pohnuly a lze říci, že lidstvo se brání, uvažuje hlavou, a ne kolenem, či jinou částí těla, která se hlavě nepodobá.  Ať vás to nikdy nepotká.  
                            

S pozdravem
Egon Wiener

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;