Týden v Libereckém kraji

Na facebookovém profilu TV Genus se soutěží o lístky na Benátskou noc. Každý (pokud nemá kvůli svým dotazům redakční cenzurou zakázaný přístup, jako autor těchto řádků) je může získat tak, že kliknutím se stane členem facebookové komunity „Týden v Libereckém kraji“ a pokud bude mít správné pořadí, lístky budou jeho. Pak se mu ale budou zobrazovat zprávy, které Týden v libereckém kraji přináší. Nic divného, kdyby nešlo o politický server firmy Syner, která tak, za lístky na oblíbený festival, loví další ovečky pro svou propagandu. Ale za čí peníze?

Historie firmy Genus TV, a.s. sahá hluboko do divokých devadesátých let, byla založena roku 1993. Již od počátku v jejích orgánech fungovali známí liberečtí podnikatelé, jako Petr Pernička, dlouhé roky stíhaný v kauze nelegálního pašování zbraní (soud jej roku 2009 kvůli procesním chybám zprostil obžaloby) nebo právě spolumajitel Syneru, Petr Syrovátko. Během doby ale prošli orgány Genusu i další známí liberečtí byznysmeni, zejména z prostředí firmy Syner nebo jeho někdejší dceřiné společnosti Investorsko Inženýrská, a.s. jako jsou Petr Kupf, Radim Šlapák nebo Petr Myška.

V její historii nalezneme i jména libereckých politiků, byť často i ti byli spojeni se Synerem. Jako prvního můžeme uvést Jiřího Kittnera, který v dozorčí radě Genusu zasedl jako obchodní ředitel Syneru a řadový zastupitel za ODS, nicméně působil v ní i ještě jako liberecký primátor. V Genusu pak působili další zastupitelé za ODS, jako například ředitel paláce Syner Jaroslav Mestřík nebo ředitel teplárny Termizo, rovněž zastupitel za ODS, Pavel Bernát.

Ačkoliv TV Genus okatě prosazuje ODS s její pravicovou ideologií v duchu hesla „každý sám za sebe“, na volném trhu by si zřejmě nevydělala ani na slanou vodu. Ostatně ani to nepotřebuje. V minulosti (pouze pro příklad) dostávala z kanceláře primátora Kittnera zhruba 750 tisíc ročně každý rok a z Libereckého kraje dokonce kolem 5-ti milionů ročně (za rok 2010 to bylo 5,1 mil.Kč) na TV propagaci, ale hlavně na podivné tištěné médium „Měsíčník Liberecký kraj“, o jehož úrovni (ale např. i aktualizaci) hovoří i jeho webové stránky. Trošku málo muziky za tolik peněz, natož v době, kdy se každý ohání nutností šetřit.

Nicméně TV Genus už cca 4 roky patří Syneru „jen“ 49%. 51% koupila TV Prima, pro kterou zajišťuje regionální zpravodajství. Nutno říci, že dost jednostranně zabarvené (například tím, že v reportážích z drtivé většiny mluví jen zástupci ODS – pořad Minuty o radnici). Týden v Libereckém kraji pak Syneru patří stoprocentně a je v něm o něco (ale ne zase o tolik) ještě více propagandy ve prospěch firmy Syner, ODS a vůbec pořádků posledních dvaceti libereckých let, než v TV Genus.

Redakci mají TV Genus a Týden v Libereckém kraji de facto totožnou a tak je na místě se ptát, zda těch cca 6 milionů, které ročně (a po dlouhou dobu) toto médium dostávalo z kapes všech občanů našeho kraje (letos ovšem bez primátorského příspěvku – exprimátor Korytář jej zatrhl) slouží jako prostředky pro PR stavební společnosti Syner, potažmo ODS, která je s touto firmou proslaveně svázaná. A nejde jen o nákup lístků, které mají přilákat další potenciální čtenáře a objekty manipulace Týdne v Libereckém kraji..

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;