Rozsáhlou akci, pojmenovávanou krycím názvem Rytíř, rozjela koncem minulého týdne Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) spolu s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Zadrženo bylo pět policistů a šest civilních osob, dohromady měli obchodovat s údaji z policejního informačního systému. Informace se tak dostávaly k detektivním a vymahačským firmám. Čtyři ze zadržených policistů pracovali v Libereckém kraji a mezi civilisty je i někdejší spolupracovník zavražděného podnikatele s vazbami na české podsvětí Františka Mrázka.

Čtyři zadržení policisté pracovali v Libereckém kraji. Byl mezi nimi i příslušník Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, další zadržený pracoval jako vedoucí obvodního oddělení. Jeden policista sloužil v Praze na žižkovském oddělení. V současnosti je už mimo službu. Podle představitelů GIBS měli za úplatu vyzrazovat a vynášet údaje, které pak měli poskytnout osobám z detektivních a vymahačských agentur.

Současně s tím zadrželi detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu také šest civilistů. Ti vydírali 42letého podnikatele, kterého několik dnů drželi na neznámém místě. Cílem bylo získání výhod v obchodu s pohonnými hmotami. Hlavou zločinného spolčení měl být 43letý muž z Libereckého kraje, který své úkoloval na dva své podřízené a ti pak zase úkolovali další muže ze Severních Čech.

Mezi zadrženými má být kromě jiných i Vladimír Svoboda, spolupracovník zavražděného podnikatele a "kmotra" Františka Mrázka. Detektivové z ÚOOZ ho zatkli v budově Českých drah, kde pracoval na odboru regionální správy majetku.

Svoboda se dříve jmenoval Vladimír Nešpůrek. V devadesátých letech pracoval u policie, od které odešel kvůli podezření z korupce. Po svém odchodu přešel do soukromé sféry a údajně měl spolupracovat se šéfem podsvětí Františkem Mrázkem. S tím, kterého ještě jako policista vyšetřoval. Svoboda ale jakoukoli spolupráci popírá. Po změně jména pracoval mimo jiné pro armádu v Afghánistánu, odtud ale také sám odešel. Jeho velitel na něj tehdy kvůli zkreslování minulosti podal trestní oznámení. Poté Svoboda pracoval jako náměstek u Technické správy komunikací, která o jeho minulosti neměla ani tušení.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;