Starostové pro Liberecký kraj

Po dlouhá léta byli Starostové pro Liberecký kraj ve spojení s TOP 09. S tou se ovšem před několika dny rozešli a včera představili kandidátku pro nadcházející krajské volby složenou z vlastních osobností a zástupců Unie pro sport a zdraví.

Podle Starostů došlo k rozchodu s TOP 09 kvůli personálním neshodám, zejména poté, když se zástupci TOP 09 rozhodli podpořit svržení starosty Vratislavic nad Nisou Lukáše Pohanky, který zde vyhrál volby právě za Starosty.

Lídr kandidátky Starostů Martin Půta pro média uvedl s čím chtějí Starostové do krajských voleb:„Jde nám o jiný způsob hospodaření i fungování kraje. V letošním roce zadlužení kraje překročí miliardu a to ještě nebudou vyčerpány všechny peníze z toho půlmiliardového úvěru na opravu mostů. Zastavení nesystémových dotací, opět téma, které od nás slýcháte celé 4 roky tohoto volebního období, průhledné a zodpovědné rozhodování Libereckého kraje. Tady si myslím, že můžeme začít třeba tím, že budeme chtít, aby se materiály pro zastupitelstvo dostaly do rukou nejenom zastupitelům, ale celé široké veřejnosti.

Včera Starostové tedy představili svou novou kandidátku, kde v každé desítce míst nechávají místo pro člověka nějak spjatého s Unií pro sport a zdraví (USZ). Starostové pro Liberecký kraj se již loni názorově rozešli se svou sesterskou politickou organizací Libercem občanům (LO), a to kvůli postupu zástupců Liberce občanům v loňské krizi na liberecké radnici, kdy byla za vniku opoziční tiché koalice s ODS odvolána Změna pro Liberec. Kvůli tomu se rozhodli například nepostavit na kandidátku lídra Liberce občanům Jiřího Šolce.

Dnes Starostové ale kandidují s představiteli Unie pro sport a zdraví, jejíž většina se rovněž přidala k současné velké tiché koalici ČSSD, LO, VV, USZ a ODS a Zuzanu Kocumovou, někdejšího tahouna USZ vystřídal na náměstskovském postu Jiří Rutkovstký. Posléze byl do funkce ředitele Krajské nemocnice Liberec dosazen předseda USZ Jiří Veselka (který na své místo přišel ze stejné funkce v libereckém dopravním podniku), aby vzápětí jmenoval, bez výběrového řízení, ekonomickým ředitelem nemocnice bývalého primátora za ODS Jiřího Kittnera (více ZDE). Ostatně i mezi Starosty je řada politiků v minulosti svázaných s ODS, jako například další někdejší liberecký primátor Jiří Drda, starosta Chrastavy Michael Canov nebo zmíněný starosta Vratislavic Lukáš Pohanka.

Tiskové prohlášení o vzniku nové kandidátky najdete na webu starostů.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;