Stanislav Hnělička

Plukovník Stanislav Hnělička je držitelem nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva, dvou Československých válečných křížů, francouzského Řádu čestné legie, polského Válečného kříže, Africké hvězdy, dvou medailí Za chrabrost, medailí Za zásluhy 1. stupně, a řady dalších vyznamenání.

A od čtvrtka 27. října 2011 i držitelem ocenění Čestného občanství města Liberec.

Za přítomnosti velké části libereckých zastupitelů a dalších významných hostů obdržel v obřadní síni radnice během zhruba půlhodinového slavnostního aktu listinnou formu ocenění, dárek a květinu z rukou primátorky Martiny Rosenbergové. Předání přihlíželi i jeho nejbližší, rekrutující se z rodinných příslušníků. Jeho život v kostce shrnul při projevu liberecký zastupitel Ladislav Dušek, který je zároveň předsedou kulturní a památkové komise.

Připomněl plukovníkovu cestu do zahraničního odboje, kterou reagoval na obsazení Sudet a násilné vystěhování jeho rodiny z Liberce, jeho válečné působení, i perzekuci za minulého režimu, v rámci které byl, podobně jako stovky jiných hrdinů II.světové války, dvakrát vězněn.

I přes svůj vysoký věk stále vitální Stanislav Hnělička se při svém projevu svěřil, že procestoval spoustu různých koutů, přesto vždy považoval Liberec za nejkrásnější místo a městu popřál do budoucna prosperitu.

Důležitá data plukovníkova života:

  • 1922 – rok narození
  • 1941 – v 19 letech se stává příslušníkem 11. československého praporu v Gadeře s výcvikovým střediskem v egyptském Agami
  • 1943 – po ukončení bojů v severní Africe odvelen s ostatními příslušníky československé jednotky odvelen do Anglie, kde absolvoval tankistický výcvik a je zařazen do Československé obrněné brigády
  • 1944 – vylodění v Normandii, převelení do přístavu Dunkerque, vedeny dva hlavní útoky, obou se zúčastnil 
  • 1945 – s německou kapitulací 9. května končí bojová cesta Stanislava Hněličky

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;