Jiří Kittner, Tomáš Hampl

Páteční sněm liberecké ODS přinesl změnu vedení této strany, která v Liberci vládla poslední dvě desetiletí. V čele liberecké organizace ODS vystřídal Jiřího Kittnera Tomáš Hampl.

ODS tak pokračuje v zaběhnuté, dvacetileté linii provázanosti se zdejším betonářským prostředím, protože Hampl, stejně jako Kittner, přišel do politiky z identického podnikatelského prostředí kolem firmy Syner.

Jiří Kittner stáhnul svou kandidaturu. Důvodem bylo obvinění, kterým ho minulý týden počastovala protikorupční policie České republiky. Měl se podílet (minimálně krytím), spolu se svým někdejším náměstkem Pavlem Krenkem a zastupitelem za ODS Jiřím Zeronikem, na tunelování městského majetku skrze akciovou společnost Sportovní areál Ještěd. Kittnerovým nástupcem se stal vystudovaný báňský inženýr Tomáš Hampl.

Hampl přitom pochází ze stejného prostředí jako Jiří Kittner, jehož vazby na zdejší firmu Syner Liberec proslavily daleko za jeho hranicemi. Tomáš Hampl působil jako manažer ve firmě Investorsko inženýrská a.s., která vznikla jako dceřiná firma Syneru a její majitelé jsou s majiteli Syneru majetkově provázáni.

Vedle firmy Investorsko inženýrská působil nový předseda libereckých občanských demokratů v řadě společností, která jsou s Investorsko inženýrskou minimálně personálně propojeny jmény svých představitelů jako jsou Petr Kupf, Jaroslav Makovička, Radim Šlapák a dalšími. Jedná se převážně o obchodní instituce působící na poli byznysu s realitami. Jsou to například firmy Kipfold Keys, Horcher Trade, Gilaberte, Develop Industry, Gilberdyke Avenue, Andaine Invest, Devero nebo Monzonit.

Ve většině těchto firem působil Tomáš Hampl jako předseda dozorčí rady. Není také bez zajímavosti, že u většiny těchto firem je jediným akcionářem společnost SOL Brno, u které jsou pak společníci například z Britských Panenských ostrovů a jiných částí planety. Skuteční majitelé jsou tedy de facto nedohledatelní.

Hampl vstoupil do politiky oficiálně až v roce 2010, kdy byl zvolen na kandidátce ODS městským zastupitelem. Ale již předtím působil na liberecké radnici jako asistent primátora Kittnera a později měl na starosti evropské dotace. Tomáš Hampl se mimojiné podílel na vypracování smluv na přestavbu libereckých lázní a bazénu, kterou vyhrála společnost Syner. Podrobný popis historie okolo zadání kontroverzních zakázek, které stály za pádem primátora Korytáře i celé Změny pro Liberec a následným vytvořením velké tiché koalice ČSSD, Liberce občanům, USZ a ODS, jsme přinesli v jiném článku.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;