Jiří Veselka, Jiří Kittner

Předseda Unie pro sport a zdraví (USZ) Jiří Veselka se stal členem představenstva Krajské nemocnice Liberec (KNL). Podle deníku Právo i ČTK se chystá místo pro ekonomického ředitele nemocnice, kterým by neměl být nikdo jiný než bývalý liberecký primátor za ODS, Jiří Kittner.

Podle Zuzany Kocumové jde o klasické dělení postu v rámci velké tiché koalice, která si rozdělila a dělí Liberec, když se jí podařilo sesadit vítěze voleb Změnu pro Liberec.

Jiří Veselka se má, podle deníku Právo, stát i budoucím generálním ředitelem. Veselka v minulosti, respektive ve volebním období 2002-2006, dělal tehdejšímu primátorovi Jiřímu Kittnerovi náměstka. Nyní by měl Jiří Kittner dělat podřízeného jemu, a to jako ekonomický ředitel nemocnice. Jiří Kittner takovou možnost na dotaz MF Dnes nevyloučil, respektive tento volený zástupce občanů, který již dnes pobírá veřejné peníze z městských společností, odpověděl, že „…co je komu do toho“ s tím, že kvalifikaci na to má a problematice rozumí.

Jiří Veselka z USZ nemá k Jiřímu Kittnerovi i „jeho“ liberecké ODS nijak daleko i v dnešních dnech. Spojuje jej minimálně názor na Zuzanu Kocumovou, lídra a absolutně nejúspěšnější političku USZ, kterou ovšem její vlastní spolustraníci (nynější náměstek, tehdy jen zastupitel Jiří Rutkovský, zastupitel Ladislav Dzan) odvolali, když se odmítla podřídit nově vznikající opozičněsmluvní koalici s ODS. Na jednom videu to dokonce vypadalo, že v tomto případě mluví i Jiří Kittner za Jiřího Veselku.

Při odvolávání také vyplulo na povrch, že liberecká firma Syner měla poskytnout USZ před volbami částku zhruba 400 tisíc Kč. Mluvil o tom jak Jiří Rutkovský (dnes náměstek ve velké tiché koalici pro dopravu), tak Zuzana Kocumová. Jiří Veselka poté ale ve svém prohlášení toto popřel a firmě Syner se omluvil.

Právě s firmou Syner je ale nejvíce spojován politik Jiří Kittner z ODS, byl v ní ekonomickým ředitelem a majitelé této firmy jsou jeho velice blízcí přátelé. Za primátorování Jiřího Kittnera se velice zvýšil dluh kdysi bohatého města Liberce, který nyní sahá ke dvou miliardám korun. Naopak firmě Syner dostala od města v té době několik lukrativních zakázek a smluv, které město zadlužily do daleké budoucnosti.

V minulosti, než vypukl skandál kolem praktik dosazení předvolebního lídra liberecké TOP 09, někdejšího ředitele KNL, Luďka Nečesaného, dělal propagační brožuru pro vedení nemocnice (vyšla pár dní před volbami) PR poradce a přítel Jiřího Kittnera, Zdeněk Soudný, který dnes pracuje pro Týden v Libereckém kraji patřící firmě Syner. Budoucí spolupráce ODS a TOP 09 na liberecké radnici byl tehdy neskrývaný politický plán. Protikorupční policie dnes prošetřuje milionové úniky, ke kterým mělo dojít za vedení Nečesaného při nákupu přístrojů pro kardiologické centrum.

Jiří Šolc (Liberec občanům - LO), jeden z iniciátorů rozpadu vítězné koalice v čele s primátorem Korytářem, nyní náměstek pro ekonomiku v opozičněsmluvní koalicí s ODS, pro MF Dnes uvedl, že o ničem neví. Jeho LO má přitom svého zástupce na valné hromadě v nemocnici, kterým je náměstek pro kulturu Kamil Jan Svoboda.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;