Vedení města pod STAN/Starosty pro Liberecký kraj nedávno odmítlo dát 10 milionů korun na zlevnění MHD. Na projekt svého zastupitele a vysoce postaveného policisty Jiřího Zavorala ale dalo 3,5 milionu korun hned, aniž by se musel například hlásit do participativního rozpočtu jako "obyčejní" občané Liberce. Včera se památník policistům, které neplatilo ministerstvo vnitra, ale Liberec, za účasti politiků představil veřejnosti.

Mezi těmi, kteří střihali pásku o nového památníku pod libereckou synagogou nesměl chybět hejtman Martin Půta (STAN/Starostové pro LK), který má s vysokými šaržemi policie čilé vztahy. Dokonce se objevil i senátor Michael Canov (STAN/Starostové pro LK), který má před druhým kolem voleb do senátu nebo liberecký primátor Jaroslav Zámečník (STAN/Starostové pro LK). Památník se nachází na rohu Pastýřské a Sokolovské a bude sloužit i jako místo pro slavnostní ceremonie liberecké policie.

O vybudování se zasloužil člen vedení zdejší policie Jiří Zavoral, který k tomu využil svých politických kontaktů, zejména skrze v Liberci vládnoucí zastupitele STAN/Starostů pro Liberecký kraj, za něž byl od roku 2018 městským zastupitelem.

Památník má podobu skleněného válce. Na něm jsou vyryta  jména 11 padlých policistů z druhé světové války, kteří sloužili v Liberci do roku 1938 a pak museli odejít do vnitrozemí po záboru pohraničí fašistickým Německem. "Památník ale není věnovaný jenom jim, ale i policistům, kteří zemřeli ve službě v dobách míru," řekl pro ČTK politik/policista Jiří Zavoral, který vznik památníku inicioval.

Na pomníku policistům, tedy zaměstnancům ministerstva vnitra, se překvapivě ministerstvo vnitra nepodílelo. A to se nelíbí některým dalším libereckým politikům. kritizoval to například radní Petr Židek z liberecké ODS. Další politici upozorňují, že město dalo na památník nemalé prostředky, a to ne zrovna standardním způsobem.

„Přesně návrh vybudování památníku je typ projektu, který by se měl ucházet o přízeň Liberečáků v soutěži s ostatními v participativním rozpočtu. Zajímavé je, že i návrhy jiných zastupitelů než od Starostů, tam zařazeny jsou. Ovšem Starostové využívají naplno své dominance a tak projekt, který by v něm s největší pravděpodobností neuspěl, zafinancovali bez ptaní kohokoliv napřímo,“ uvedla již před prázdninami na zastupitelstvu Zuzana Kocumová, zastupitelka za Liberec otevřený lidem.

Opozice se v červnu snažila, aby oněch 3,5 milionu bylo zařazeno na do participativního rozpočtu a aby se projekt ucházel, stejně jako 40 dalších, o podporu mezi obyvateli města. Oporu opozice našla i u některých koaličních zastupitelů. „Trošku mi to přijde, že stavíme pomníky pro pomníky a přitom jsou ve městě potřeba úplně jiné věci,“ tvrdila na zastupitelstvu například Šárka Prachařová z ANO.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;