Svoboda a přímá demokracie (SPD) má letos v Liberci kandidáta na primátora i senátora v jedné osobě. Je jím Svatopluk Holata, který se u svého jména pyšní honosně znějícím titulem „ředitel muzea“. Jenomže „Mobile muzeum“, jehož má být ředitelem, reálně nikde neexistuje.

SPD Tomia Okamura na sebe váže nejrůznější pochybné existence. V řadách jeho příznivců jsou neonacisté, dezinformátoři a vzešel z nich i první český terorista, důchodce z Bakova nad Jizerou, který chtěl z „vlasteneckých motivů“ vykolejit vlak s lidmi. V těchto dnech pak média zaměstnává pardubická kandidátka SPD, která konkrétním lidem i českému národu hrozí vyvražděním ze strany Putinova režimu a jeho armády.

V Liberci se takové extrémy naštěstí nedějí, ale i tak má kandidátka Okamurových „vlastenců“ své zajímavosti. Jednou z nich například je, že její lídr je kandidátem zároveň na primátora i na senátora. Jak by obě funkce, v případě svého zvolení, zvládal, není jisté, ale evidentně si věří.

Zajímavější je ale jeho povolání, s nímž předstupuje před voliče. Uvádí zde, že je „ředitelem muzea“. Má se jednat o „Mobile muzeum ČR“. Jenomže žádné takové muzeum v Liberci ve skutečnosti neexistuje.

„Mobile muzeum ČR“ uvádí jako své sídlo adresu na Masarykově třídě v Liberci, ale na ní žádné muzeum není. Rovněž není registrováno v Asociaci muzeí a galerií ČR.

Nicméně je pravda, že je registrováno v obchodním rejstříku jako firma Svatopluka Holaty a že se historicky podílel na několika prezentacích starých automobilů. Svatopluk Holata také uvádí webové stránky muzea pojmenované dedecek-automobil.cz. Na nich je ovšem jen jeden článek z Libereckého deníku a dál stručný výčet fakt o českém automobilismu.

Na otázku, zda není klamáním voličů, když se kandidát na primátora a senátora prezentuje jako ředitel muzea, které ale reálně neexistuje, Svatopluk Holata odpověděl: „Dobrý den, 100% NE. Děkuji za dotaz.“

Další aktivitou Svatopluka Holaty byla snaha o vybudování pomníku průkopníku automobilismu v českých zemích, ale také silně kontroverzní osobnosti, kterou byl Theodor Liebieg. S tímto nápadem přišel v den památky obětí holocaustu na liberecké zastupitelstvo. Zatím neuspěl.

Okamurovo hnutí SPD se prezentuje jako vlastenecké, někdy až se silně protiněmeckými postoji. Naši redakci proto zajímalo, jak se taková image rýmuje s adorací továrníka Theodora Liebiega, který byl ve 30. letech 20. století největším sponzorem fašistické Sudetoněmecké strany Konráda Henleina, která byla zase nejmocnějším nástrojem politiky Adolfa Hitlera v tehdejším Československu. Po obsazení Sudet byl Theodor Liebieg prvním, kdo v Liberci Hitlera osobně vítal. Na tuto otázku zástupci SPD neodpověděli.

foto: idnes.cz

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;