Volby do zastupitelstev obcí v Česku začnou za 3 týdny a Náš Liberec představuje další stranu, která by se také ráda ujala vedení města Liberec. Je jí Občanská demokratická strana, která s podporou Unie pro sport a zdraví kandiduje pod názvem ODS společně se Sportovci. Volebním lídrem je Petr Židek, nynější radní města Liberec, krajský zastupitel, který má zajímavě znějící povolání: administrátor veřejných zakázek a poradce v oblasti veřejné správy a elektronizace agend.

Na druhé pozici na kandidátní listině je bankovní manažer Martin Hoza, kterému je blízká především ekonomická a sociální oblast. Jako třetí je asistentka náměstka hejtmana Libereckého kraje, Petra Břeňová, která je mimo jiné také radní města Liberec, členkou dozorčí rady Komunitního střediska KONTAKT Liberec a místopředsedkyní výboru pro sociální věci a bezpečnost města Liberec. Jako čtvrtý je na kandidátce uveden Jiří Veselka (Unie pro sport a zdraví), který je předsedou Sportovního klubu stolního tenisu Liberec. Na páté pozici je Lumír Vadovský, realitní makléř, jenž pracuje v oboru prodeje nemovitostí již 12 let.

ODS společně se Sportovci má ve svém volebním programu podobné body jako Starostové, LOL či Piráti. Jsou to parkovací místa a revitalizace sídlišť, lepší komunikace mezi městem a občany, digitalizace správy města či zkvalitnění standardů pro školy a školky. Obdobně jako volební soupeři slibuje zefektivnění hospodaření města a rekonstrukci libereckého plaveckého bazénu.

V čem se volební program od ostatních liší? Celkově klade ODS s podporou Sportovců velký důraz především na sport, kulturu, zdravotnictví a bezpečnější, příjemnější život v Liberci. Tvrdí, že sportovní kluby by si zasluhovaly lepší financování, a chce rozšířit možnosti sportovních kroužků pro děti a mládež. Ondřej Červinka, kandidát číslo 13, slibuje zařídit více kulturních a společenských akcí. Lucie Židková, vrchní sestra urologického oddělení Krajské nemocnice Liberec a kandidátka číslo 10, je toho názoru, že péče o druhé by se ani v politice neměla opomíjet. ODS společně se Sportovci by se podle svého programu chtěla zasadit o rozvoj zeleně napříč celým městem. Pokud se zeleň bude udržovat a rozšiřovat, budou mít lidé více možností, jak strávit aktivně svůj volný čas venku.

Začátkem července letošního roku byl uzavřen spor ohledně bytových družstev, který trval bezmála dva roky. Bylo rozhodnuto ve prospěch družstevníků, díky čemuž nemuseli své již jednou zaplacené byty platit z části znovu. V tomto sporu, ale také v pohledu na práci Kanceláře architekta města zastávali ODS a Starostové opačné názory.

Lídr Petr Židek je jediným výrazným a na poli politiky aktivním kandidátem, ani na zasedání zastupitelstva Liberce se ostatní zastupitelé za ODS bohužel příliš nevyjadřují. Byl výraznou postavou ve sporu města proti družstevníkům, když se postavil primátorovi Zámečníkovi ze Starostů a hájil spolu s opozicí zájmy družstevníků. Nicméně tento kandidát na primátora z ODS má i jinou, zajímavou minulost.

Židkovo jméno se na veřejnosti objevilo již roce 2009, kdy byl policií zatčen kvůli korupci na ministerstvu vnitra. Díky své stranické knížce a se stal za tehdejšího kontroverzního ministra vnitra Ivana Langera šéfem miliardového projektu na modernizaci policejních služeben P1000. Tento projekt byl kritizován samotnými policisty jako „Potěmkinova vesnice“, která slouží k vytažení stovek milionů evropských peněz.

Dlužno dodat, že Petr Židek nakonec nebyl obviněn a před zákonem je tedy bezúhonný. Nicméně následné audity projektu, za který odpovídal, a které nechali udělat Langerovi nástupci v ministerské funkci, odhalily rozsáhlé plýtvání a také například dělení zakázek tzv. „salámovou metodou“, aby nemusely splňovat tvrdší kritéria výběrových řízení. Často se rovněž pohybovaly těsně pod částkou dvou milionů korun, která je hranicí pro výběrové řízení a podezřele je tak dostávala jen jedna firma.

Petr Židek na sebe v minulosti upozornil lobbingem za hazard, kdy se mu společně s někdejším primátorem Tiborem Batthyánym povedlo zvrátit zákaz hracích automatů ve městě, který prosadila Změna pro Liberec. Židek má blízko například ke kontroverznímu členovi liberecké ODS Radimu Zikovi a stavebnímu podnikateli a bratranci majitele společnosti Syner Jaroslavu Mejstříkovi. V době, kdy byl Zika šéfem Pozemkového fondu v Praze, získal Židek za kritizovaných okolností na tomto úřadě lukrativní místo.

Jaký názor na program a kandidátku ODS společně se Sportovci máte Vy? Myslíte si, že po volbách budou chtít ODS a Starostové vytvořit koalici, nebo se jejich cesty rozejdou?

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;