Již v pátek v noci obletělo celou republiku video, na kterém je zachyceno zřícení stropu v restauraci McDonald’s v důsledku večerní bouře. Jen zázrakem se nikomu nic nestalo. Neštěstí ale znovu otevírá otázku, jakým způsobem a jakým druhem staveb bylo zastavěno liberecké centrum.

Chybělo málo a mohla z toho být tragédie obřích rozměrů. Strop v McDonald’s v libereckém Foru se kompletně zřítil. Neudržel nápor vody. Vše bylo zachyceno na videu, které od páteční noci viděly stovky tisíc lidí.

Přitom Forum není nijak stará stavba. Dokončena byla v roce 2010 a nahradila původní, architektonicky kvalitní OD Ještěd věhlasných českých architektů Miroslava Masáka a Karla Hubáčka.

Obchodní centrum Forum realizovala v Liberci společnost SYNER. Není přitom tajemstvím, že firma SYNER a podnikatelé kolem ní měla a má silné napojení na zdejší politiku a z jejích řad se rekrutovalo nemálo libereckých politiků, jako například někdejší primátor za ODS Jiří Kittner, za jehož vlády také došlo k největší výstavbě obchodních center.

Náš web již v minulosti namítal, že Liberec je doslova zahlcen nákupními centry, která jsou však často prázdná nebo poloprázdná – viz Delta na Soukenném náměstí, Plaza na Šaldově náměstí nebo nákupní centrum s Albertem na Tržním náměstí.

Již v roce 2014 vyšla urbanistická studie, která ukázala na brutální předimenzovanost nákupními plochami, kterými Liberec disponuje. Zatímco evropské metropole jako Londýn nebo Paříž vykazují zhruba 400 metrů čtverečních na tisíc obyvatel, Liberec jich má neuvěřitelných 1200 metrů čtverečních. Evropský městský průměr je přitom 260 metrů, český pak dokonce 240 metrů.

Páteční zřícení stropu v libereckém Foru pak ukazuje na kvalitu provedení staveb podobných obchodně zábavních center. Vedle zpochybňované estetické funkce ukázala páteční bouře i daleko nebezpečnější aspekt těchto objektů.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;