Náš Liberec jako první informoval o tom, že zelená střecha na extrémně drahém parkovacím domě u krajského úřadu se oproti loňsku prodražila téměř trojnásobně. Odůvodnění kraje je překvapivé – u projektu za 234 milionů korun byly prý ne příliš do detailu zpracovány položky rozpočtu i projektová dokumentace…

Včera vedení Libereckého kraje (koalice STAN/Starostů pro LK, Pirátů a ODS) zveřejnilo výsledky výběrového řízení na zhotovitele parkovacího domu pro krajské úředníky. Ten vyjde na 234 milionů korun, jedno parkovací stání pak na necelý milion (955 000 Kč) a bude je realizovat sdružení firem OHLA ŽS a Metrostav DIZ (jedná se o dceřinou firmu Metrostavu, který má kvůli korupci a další trestné činnosti soudem zakázáno se účastnit veřejných tendrů).

Součástí projektu je i zelená střecha parkovacího domu, kterou mají pokrývat suchomilné rostliny. I ona se ale dočkala razantního navýšení ceny. Celkové náklady na výstavbu zelené střechy činí 8.600.000 korun. Evropské peníze na způsobilé výdaje tvoří 6.300.000 korun. Nezpůsobilé výdaje uhradí kraj, a to konkrétně 2.300.000 korun. Jenomže to je téměř třikrát tolik, co to mělo stát loni v předjaří.

Koncem loňského února vedení kraje oznámilo, že součástí projektu stavby parkhausu je také realizace vegetační střechy na parkovacím domě, kterou by měla spolufinancovat Evropská unie z Operačního programu životní prostředí ve výši 85 % celkových nákladů, které přesahují 3,3 milionu korun. I tehdy se navíc tvrdilo, že práce začnou příští rok a trvat by měly rok a čtvrt. Mimo jiné tím padla náplavka u Nisy, slibovaná před volbami 2020.

Co tedy stojí za navýšením ceny z 3,3 milionu na 8,6 milionu? Náš Liberec se zeptal ekonomického náměstka Zbyňka Miklíka z Pirátů, který projet nebývale drahého parkovacího domu prezentuje. Jeho odpověď je zarážející. Uvádí se v ní, že u takto nákladné investice nebyly řádně konkretizovány jednotlivé položky, tedy i náklady na zelenou střechu.

„V době podání projektu, v únoru 2021, byla k dispozici dokumentace pro stavební povolení a finanční prostředky kraj vypočetl na základě uvažovaných nákladů stavby, kdy však ještě nebyly zpřesněny všechny položky rozpočtu a oddíl zelené střechy nebyl zpracován do velkých podrobností. Nyní již kraj má zpracovanou dokumentaci pro provedení stavby, je vydáno stavební povolení a probíhá výběrové řízení na stavbu. Před zahájením výběrového řízení na dodavatele stavebních prací kraj aktualizoval rozpočet na současnou cenu. To znamená, že oproti roku 2021 došlo k výraznému navýšení hladiny rozpočtu. Závazek vychází nyní z předpokládaných cen, kdy je ještě připočtena rezerva na případné vícepráce, která nemusí být využita. Skutečná cena se bude odvíjet od výsledku výběrového řízení a nabídek, které se v současné době posuzují. Dotace bude přiznána na skutečnou cenu, která vzejde z výběrového řízení,“ uvedl pro Náš Liberec náměstek hejtmana Zbyněk Miklík.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;