Vedení Libereckého kraje (koalice STAN/Starostů pro LK, Pirátů a ODS) vybralo dodavatele na stavbu parkovacího domu pro krajské úředníky. Jedno parkovací místo zde vyjde téměř na neuvěřitelný milion korun. Stavbu bude realizovat sdružení, ve kterém figuruje i dceřiná firma Metrostavu, který má k veřejným zakázkám soudní zákaz a figuruje i v korupční aféře hejtmana Půty.

Soutěž na parkovací dům vyhrálo sdružení firem Metrostav DIZ a OHLA ŽS s nabídkovou cenou 232 974 000 Kč. Vzniknout má 244 parkovacích míst, místo stávajících 138. Většina z nich je určena pro krajské úředníky a Liberecký kraj k výstavbě použije dotace určené pro město Liberec. Jedno parkovací místo tak vyjde na zhruba 955 000 Kč.

Stavba by podle ekonomického náměstka hejtmana Zbyňka Miklíka (Piráti) měla začít v září. Na zhotovení má dodavatel jeden rok.

Věc má ale další a zajímavý rozměr. Společnost Metrostav, která je i v Liberci hlavním obžalovaným subjektem v korupční kauze hejtmana Martina Půty (STAN/Starostové pro LK), má totiž soudem zakázánu účast ve veřejných soutěžích.

Důvodem je pravomocné rozhodnutí soudu v Praze, který potrestal Metrostav z korupce a uplácení. Podle soudu firma podplácela a manipulovala s veřejnými zakázkami. Její trestná činnost se týkala rekonstrukce pavilonu v kolínské nemocnici a přestavby části kladenské nemocnice.

Firma může dokončit vysoutěžené a rozestavěné zakázky, ale má zakázáno podepisovat nové smlouvy na veřejné zakázky. Stejný druh trestu, mimo jiné, chce pro Metrostav státní zástupce i v Liberci, kde je Metrostav obžalován, že organizoval tunelování evropských dotací, kdy mu měl být nápomocen i hejtman Půta.

Vedení kraje, včetně hejtmana, v tom ale problém nevidí. „My jsme s tím oslovili právníky a ti nám sdělili, že tam nefiguruje firma Metrostav, ale Metrostav DIZ a stanovisko je, že soudní zákaz se dceřiných firem netýká, takže je to v pořádku,“ sdělil náměstek za Piráty Zbyněk Miklík.

Hejtman sám se dnes na tiskové konferenci snažil situaci zlehčit s poukázáním na koncept kraje, že vybudování parkovacího domu je předpokladem pro vznik náplavky u Nisy, kterou Liberečanům slibuje již deset let.

 „Jsem rád, že se ta druhá zakázka podařila. A předpokládám, že se se někdy v zimě bude soutěžit i náplavka,“ řekl hejtman Půta. „Včera, když jsem šel ze slavnostního otevření Crystal Valley week a zapomněl jsem si holínky. To ilustruje, v jakém stavu je okolí krajského úřadu,“ dodal Martin Půta, který je hejtmanem nepřetržitě od roku 2012.

Cena zakázky se od jara velmi navýšila. Na stavbu proběhlo v březnu výběrové řízení, ale to budí pochybnosti. V prvním kole výběrového řízení se ukázala jako nejvýhodnější nabídka společnosti SYNER s cenou 162.644.720 korun bez DPH. SYNER však zakázku nezískal. Firma BAK stavební společnost, a.s., jejíž nabídka činila 161.875.056 korun bez daně, se umístila na druhé příčce. Ani jedna firma ale nakonec smlouvu nepodepsala. Podle Zbyňka Miklíka je to dáno situací na stavebním trhu.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;