Město Liberec usiluje o nákup spalovny a teplárny, respektive celé energetické skupiny MVV Energie CZ. Spojit síly by Liberec měl se společností AVE CZ odpadové hospodářství kontroverzního podnikatele Daniela Křetínského. Firmu prošetřuje policie.

O záměru podat nabídku společně s AVE CZ informoval primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). „Tentokrát jsme se dohodli se společností AVE, která zajišťuje v České republice likvidaci odpadů a včera (v pondělí) rada (města) schválila podepsání společné nezávazné nabídky. O její ceně zatím z důvodu dohody mlčenlivosti nechci hovořit a budeme čekat, zdali MVV, mateřská společnost, na tuto nezávaznou nabídku zareaguje a připustí nás do dalšího kola vyjednávání," řekl primátor. Pro Liberec je z majetku MVV důležitá zejména teplárna a spalovna na území města. „Je to pro město strategická infrastruktura, nejen teplárenská, ale i na likvidaci odpadů," uvedl již dříve k případnému odkupu spalovny a teplárny Zámečník. Získání teplárny a spalovny už dříve podpořili i opoziční zastupitelé. 

Energetickou skupinu MVV Energie CZ tvoří 15 společností s působností v 15 městech České republiky. Skupina zajišťuje teplo pro 70 tisíc domácností a stovky firem a organizací. Patří pod německý energetický koncern MVV Energie se sídlem v Mannheimu v Německu. V Liberci vlastní MVV firmu Termizo se spalovnou a je většinovým akcionářem teplárny. V ní má radnice podíl 23,96 procenta. Teplárna zásobuje teplem 13 tisíc libereckých domácností, desítku průmyslových areálů a přes 120 dalších organizací. 

Liberec se zbavil spalovny při nevýhodné privatizaci před dvaceti lety. Nejvýznamnější roli přitom sehrála zdejší ODS, která privatizaci za podezřelých podmínek prosadila. Paradoxně jejím členem a čelným představitelem byl dnešní primátor za Starosty Jaroslav Zámečník. A nebyl sám – podstatnou roli při privatizaci sehrál i například další tehdejší člen ODS, dnes senátor za Starosty, Michael Canov. Na jejím konci byly zisky pro tehdejšího nového vlastníka – skupinu PPF Petra Kellnera, stavební zakázky pro zdejší SYNER, ale také jedny z nejvyšších cen tepla v České republice pro liberecké domácnosti.

Náš Liberec se v minulosti prodejem liberecké spalovny podrobně zabýval. Celý příběh o tom, jak Liberec přišel o spalovnu, druzí vydělávali miliardy a Liberečané platili extrémní částky za teplo, si můžete přečíst ZDE

Minulý rok přišla Česká televize se zjištěním, že Křetínského společnost prošetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Společnost totiž podle podezření České inspekce životního prostředí dlouhodobě obchází zákon o odpadech, který určuje platit za skládkování vysoké poplatky. Jsou to v úhrnu miliardy korun, o které přicházejí města i stát. Zásahem poslanců z roku 2020 i Ministerstva životního prostředí se skládkovým firmám staré dluhy odpustily. Díky tomuto případu přišel stát o dvě až čtyři miliardy korun. Celá reportáž České televize je ZDE

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;