Přehrada, muzeum, Uran – tři témata tohoto týdne, které spojuje jediné. Mizerný přístup jejich správců, kdy místo pravidelné údržby a péče o dobré dědictví přichází šlendrián a následné megalomanské projekty, které mají vše spasit. Nespasí.

Uran se (zatím) opravovat nebude, protože Metrostav krade. Respektive kradl ve Středočeském kraji s hejtmanem Rathem. O tom, zda kradl i u nás v Liberci s hejtmanem Půtou, musí rozhodnout ještě soud. Ale už dnes je jasné, že kdysi hodnotné architektonické dílo je v dezolátním stavu, protože se o něj jeho vlastníci – stát, a poté město - nestarali.

Liberecká přehrada, respektive její okolí, je ostuda. Místo oblíbené promenády se, zejména za dešťů, pravidelně mění v tankodrom, kde leckde ani nejde projít, hnijící zábradlí, neudržovaná zeleň a nejedny rozpadající se schody žalují na vedení města. Tak hlavně zase před volbami slibovat, jak to bude krásné. A také více obrázků!

Park u libereckého muzea, jedno z ikonických míst Liberce, pro místní i jeho návštěvníky, zase připomíná dílem smetiště a dílem parkoviště. Tentokrát je jasným a neoddiskutovatelným viníkem Liberecký kraj, který dnešní stav svou nečinností připustil. A protože lenost jde ruku v ruce s papalášstvím, vzkazuje libereckým: „Laskavě nám do toho nekecejte!“

Na všechny tři objekty se už kreslí (ať dobré nebo horší projekty), na všechny jsou vyčleněny desítky až desítky milionů, které jsou z jedné společné kasy, která se plní daněmi. Jenomže často jsou to doslova vyhozené peníze, které nahrazují řádnou péči o už tak dobré a skvělé počiny předchozích generací. Ty v posledních třech dekádách poničila dominující (neo)liberální mantra, že veřejný sektor je špatný hospodář.

Ano, v Liberci často opravdu je. Stav, nejen, popsaných prostor a objektů to jasně dokazuje. Přitom by stačilo málo.

Paradoxně nejvíce údržby by potřeboval Uran, ale v případě parku u muzea by stačilo, aby kraj, který od státu dostává ročně skoro čtyři miliardy korun, dal na jeho údržbu například pár set tisíc ročně víc. Z jeho pohledu drobné. Místo toho přichází s částí veřejnosti odmítaným projektem za zhruba 30 milionů. Což je částka, za kterou by mohlo muzeum své stávající prostředky určené k péči o park navýšit o 100 procent téměř na 100 let…

Okolo přehrady by stačilo občas pár chlapů s kolečkem se štěrkem, křoviňákem a občas kýblem malty. Jako kdyby město nemělo své organizace jako Technické služby nebo Komunální práce. Nicméně kde chybí vůle, nepomůže nic.

Nejde jen u Uran, přehradu nebo muzeum. Těch příkladů je víc. Lesní koupaliště, amfiteátr i PKO a vlastně pomalu každé druhé hřiště před panelákem. Megalomanské projekty péči řádného hospodáře nevyřeší. Ať jejich výsledky budou dobré nebo hrozné (v Liberci takových i takových je spousta), s podobným přístupem a „péčí“ o zděděný veřejný prostor budeme za pár let zase tam, kde jsme.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;