Metrostav je největší stavební firmou, ale je také častým aktérem tuzemských korupčních kauz. Kvůli dalšímu rozhodnutí v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (ex-ČSSD) zřejmě nebude moci realizovat veřejné zakázky. Tedy například i rekonstrukci budovy Uranu, kterou vyhrál v Liberci.

V soutěži liberecké radnice na rekonstrukci Uranu byl Metrostav a.s. jediným uchazečem. Výběrové řízení, jak popsal Náš Liberec, provázela řada pochybností. Například manažerem projektu byl bývalý kontroverzní úředník, jehož jméno zaznívá u další kauzy Metrostavu, která se týká předražené zakázky na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, kde je souzen i hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj/STAN).

Dále původní vítěz tendru, pražská společnost Trigema, za podivných okolností ze soutěže odstoupil. Náš Liberec také přinesl zprávu o tom, že azbest, který měl rekonstrukci Uranu v přípravném řízení prodražovat, se ve stavbě, na základě výsledků kontrol, de facto nenachází.

Nakonec tedy vyhrál Metrostav, který se do výběrového řízení přihlásil jako jediný s nabídkou 102 miliony korun, která převyšovala tu původní z loňského roku o zhruba 25 milionů. Přestože firma splnila veškeré podmínky, kvůli svým korupčním skandálům zřejmě s Libercem smlouvu nepodepíše.

Vyplývá to z vyjádření mluvčího firmy Metrostav pro ČTK Vojtěcha Kostihy z minulého týdne. Metrostav může podle něj dokončit vysoutěžené a rozestavěné zakázky. Nemůže ale podepisovat nové smlouvy, což bude zřejmě případ libereckého Uranu.

„Pokud nebyla podepsána smlouva, a vypadá to, že nebyla, a pokud opravdu soutěží Metrostav a.s., pak smlouvu nebude moci podepsat, protože dneškem k tomu pozbyl způsobilosti,“ uvedl Kostiha pro ČTK.

Vyjádření vydal i Liberec. „Rada města Liberce dnes na svém standardním zasedání mimo jiné schválila výsledek zadávacího řízení na zhotovitele stavby rekonstrukce objektu URAN. Smlouva však nebyla k tomuto okamžiku uzavřena a podle aktuálních informací, které jsou dostupné, budeme celou záležitost řešit s odborem právním a veřejných zakázek. Respektujeme dnešní verdikt soudu, ale zároveň si musíme nechat vše posoudit našimi právníky. Je to pro nás nepříjemná situace. Pokud Metrostav v rámci rozsudku, který nemá odkladný účinek, dostal zákaz činnosti, který se týká i naší zakázky, nebude smlouva s tímto uchazečem uzavřena. S ohledem na skutečnost, že se jednalo o jediného účastníka zadávacího řízení, budeme s největší pravděpodobností nuceni výběrové řízení zrušit a vypsat opětovně,“ říká náměstkyně primátora pro strategický rozvoj a dotace Radka Loučková Kotasová (ANO).

Korupční kauza ve Středočeském kraji kolem Davida Ratha není jedinou, kde nad Metrostavem visí hrozba zákazu účasti v soutěžích na veřejné zakázky. Stejný požadavek má státní zástupce pro Metrostav i v Liberci, kde jej viní z toho, že byl hlavním organizátorem skupiny, která se pokoušela vykrádat evropské dotace na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Prokurátor požaduje stejný zákaz i pro nástupnické firmy Metrostavu.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;