Léto vstoupilo do našich oken a myslí a letos s ním i všude přítomná volební kampaň. Už je to tu v plné síle. Volební sliby, nablýskané projekty, u kterých se tají dech, vize budoucnosti, pro kterou je růžová plytkým slovem, krásné obrázky. Na druhou stranu: u některých z nich je dobře, že zůstanou jen sliby a předvolebním cirkusem.

Tak nám zase slibují lanovku. Tentokrát na lítačku a až na Ještěd! Jak to zní krásně, že za deset korun (celoroční ticket MHD) si budete moct vyjet až na ikonickou libereckou horu, každé odpoledne i několikrát… Naštěstí jsou to zase jen předvolební fantasmagorie. Proč? A proč naštěstí?

Za prvé na to město nemá. Město, které nemůže sehnat ani pár desítek milionů, které by zachránily třeba ostudný stav bazénu, na který se z vysoka kašle (a těch případů je víc – dá se začít v každé čtvrti, v každé ulici...), těžko sežene půl miliardy na nákup a zprovoznění nové lanovky.

Za druhé: i kdyby současné vedení města našlo zlatý poklad pod radnicí a lanovku přeci jen koupilo, opravdu by to Ještědu prospělo? Opravdu by si Ještěd zasloužil davy lidí, kteří na něj jezdí jen tak z plezíru, nudy, na dlouhej kouř, když není co dělat? Není jich tam už dnes až ouvej?

Podobně ulítlý nápad představovali dnes vládnoucí Starostové a jejich starší bratranci z ODS v případě lanovky na Bedřichov. Už jsou to čtyři roky, tak si na něj ale nikdo nevzpomene. Přitom co těch článků v médiích, která papouškovala nereálné vize o lanovce až na Maliník a rozhledně na Žulovém vrchu, bylo! A těch obrázků!

Co si ale budeme povídat. Buďme rádi, že se tak nestalo. Představa obřího vykáceného pruhu od Liďáků, kam by se stahovalo ještě daleko víc aut, po Českou chalupu a dál, není nic pěkného. Možná by na tom některý, s místními stranami u moci spřízněný podnikavec zase chtěl vydělat, ale Liberci, jeho obyvatelům (těm v Lidových sadech zvlášť) a místní přírodě by to rozhodně dobře neudělalo.

Takže buďme v klidu a nechme politiky u moci slibovat nemožné. Mají na to pár milionů od státu, aby se zase předvedli. Ostatně právě Starostové, vládnoucí na kraji i ve městě, jsou ve slibech a obrázcích mistry. U některých projektů (jako je třeba ten bazén) je to škoda a hanba, někde je to ale vlastně dobře. Třeba u těch lanovek.

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;