Dnešek přinesl kuriózní situaci. Z radnice přišla tisková zpráva o jednání menšinové koalice ČSSD, Liberce občanům, Věcí veřejných a části USZ, která vládne s podporou ODS se zástupci Změny pro Liberec. Jednání se týkala veřejných zakázek na městské lázně a bazén. O tomto půlmiliardovém problému, který v Liberci měrou ne zrovna malou přispěl k sesazení primátora Korytáře a dalších zástupců Změny pro Liberec a vytvoření velké tiché koalice s ODS, již bylo napsáno mnohé. Zajímavá je ale i forma, jak která strana o problému informuje. A právě takový paradox mezi tvrzeními opozice a koalice nastal i dnes.

Podle zprávy z libereckého magistrátu to vypadá, že paní primátorka a její náměstci jsou tak velkorysí, že přizvali Jana Korytáře a Jaromíra Baxu k jednání i po tom, co ÚOHS neshledal ve veřejných zakázkách vypsaných za primátora Kittnera nic špatného (více se dočtete zde), aby jim tak jenom dokázali, jak mají o problematice prostinké představy a jak se jejich podezření zakládají jen na „indiciích a domněnkách“.

Proti takovémuto způsobu podávání informací se ale zástupci Změny pro Liberec okamžitě odvolali a označili některá tvrzení v tiskové zprávě od vedení města za matoucí a manipulující. Předně prý sami s iniciativou za vedením přišli, vedení se o ničí názor původně nezajímalo. Rovněž také nemá být pravda, že by měli ohledně „lázní“ a „bazénu“ jen domněnky a indicie, ale vypracovali celí soubor konkrétních nedostatků, které na těchto veřejných zakázkách spatřují a hodlají jej podat k Evropské komise, jelikož má hrozit veliká sankce pro celé město. Druhou věcí, o které měli zástupci opozice jednat a o které tisková zpráva skutečně mlčí, byl požadavek vedení města na odvolání šesti zástupců Změny pro Liberec z komisí rady.

Nakonec ale nechme na laskavém čtenáři, aby si mohl pročíst obě tiskové zprávy. Tu od vedení města, menšinové koalice opírající se o ODS i tu, kterou jako reakci na ni vydala Změna pro Liberec. Sám jistě posoudí, kdo je blíže pravdě a kdo ohýbá skutečnost podle svých potřeb a přání.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;