Liberecký spolek Rodiče za klima se připojil k mezinárodní výzvě, která ukazuje skutečnost, že současná válka na Ukrajině je možná kvůli financím, které ruský fašistický režim čerpá z prodeje fosilních paliv. Obrací se proto na bankéře i občany, aby s podobným obchodem skončili.

Prodej ropy, plynu a uhlí je motorem Putinova válečného úsilí. Podle aktivistů americký prezident Biden vydal rozkaz zakazující dovoz ruské ropy a plynu a zároveň zamezující americkým společnostem v jakýchkoli nových ruských investicích do fosilních paliv. Spolek Rodiče za klima to považuje za správný krok, který ale nestačí. "Nyní musí následovat další vlády a jejich finanční centra a Wall Street musí jít dále," uvádí se v jejich prohlášení.

"Mezinárodní finanční instituce stále poskytují ruským fosilním palivům investice, pojištění a půjčky. Tlak stoupá a životy jsou v ohrožení. Každý den více finančníků zastavuje investice v Rusku. Někteří z největších finančníků, zejména z Evropy, však stále odmítají jednat. Musíme posvítit reflektorem na ty, kteří mlčí, a pomoci ukončit Putinovu válku tím, že nadobro odřízneme její financování," plánují aktivisté.

Zároveň zveřejnili seznam bank, které s Ruskem obchodují, i částky, které utrácejí za ruská fosilní paliva. Vyplývá to z informací zveřejněných kampaní WWW.PUTIN100.ORG.

Liberečtí aktivisté zveřejňují tyto informace na sociálních sítích a přímo oslovují jednotlivé banky. Ty už začínají reagovat. "Dnes vyšlo vyjádření generálního ředitele mateřské rakouské skupiny Raiffeisen Bank International (RBI), že vedení skupiny vyhodnocuje všechny budoucí možnosti související s působením na ruském trhu včetně varianty, že RBI tento trh zcela opustí. Tuzemská Raiffeisenbank je na ostatních dceřiných firmách skupiny RBI v dalších zemích zcela nezávislá a podniká výhradně v ČR a EU. Přestože z naší pozice a s ohledem na vzájemnou nezávislost jednotlivých bank ve skupině RBI nám nepřísluší toto rozhodnutí předjímat, vedení RBI pravidelně poskytujeme zprávy o postojích našich klientů i české veřejnosti a jsme přesvědčeni, že ho ve svém rozhodování o dalším postupu silně zohlední," uvedli v reakci na aktivitu libereckého spolku zástupci Raiffeisen Bank.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;