Na včerejším jednání libereckého zastupitelstva byla schválena částka osmi milionů korun na pomoc Ukrajině, kterou napadlo Putinovo Rusko. Pět milionů z toho pošle Liberec ukrajinskému velvyslanectví v ČR, který ambasáda využívá pro nákup vojenského materiálu. Další tři miliony půjdou na pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Jak upozornil náměstek Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj), není jedná se pravděpodobně o částku konečnou. "Už dnes je asi jasné, že ta částka je počáteční a že se bude zvyšovat v čase," uvedl Langr na adresy alokovaných tří milionů, které mají pomoci lidem, kteří před válkou uprchli na území Liberce. Zastupitelé schválili pomoc Ukrajině i uprchlíkům jednohlasně.

Někteří zastupitelé ale navrhovali i výraznější pomoc. "Dovolte mi, abych navrhnul, abychom se vzdali té zhruba dvou a půl tisícové odměny, kterou máme a dali ji na konto pomoci Ukrajině," řekl zastupitel za ANO Jiří Němeček. "Dále bych navrhoval i organizována takováto sbírka, je to svobodná vůle každého z nás. Když by to udělali všichni, tedy každý zastupitel, je to do konce volebního období 800 tisíc korun, což už je částka, která leckomu pomůže," řekl Jiří Němeček. "Zároveň bych chtěl, aby Liberec k podobnému kroku vyzval i další obce a to by již znamenalo jistě daleko podstatnější částku," dodal Němeček.

S tím ale zastupitelé většinově nesouhlasili. "Nejsem úplně příznivce toho, aby se snižovali naše odměny. Jsou na to dva pohledy. První je, že je to odměna za naši práci a ta rozhodně není nijak vysoká," argumentoval zastupitel za LOL - Liberec otevřený občanům Jaromír Baxa. "Druhý je, že bych rád, aby si o tom rozhodoval každý zastupitel sám. Já osobně mám samozřejmě svůj příjem ze zaměstnání, ale i tak právě moje odměny za práce zastupitele posílám na nějaké bohulibé účely a rád bych si o tom rozhodoval sám," dodal Baxa.

S návrhem Jiřího Němečka nesouhlasili i další zastupitelé a Němečkův návrh neprošel. "Já se ztotožňuji s tím, co říká pan Baxa. Myslím, že každý již nějakým způsobem přispěl a dnes nás tady není tolik, abychom rozhodovali i u ostatních zastupitelů," myslel si například radní za ODS Petr Židek. "Také nejsem příznivkyní velkých gest a myslím, že už každých z nás nějakým způsobem přispěl a hlavně budeme se muset zabývat tím, nejen, co se děje venku, ale i tím, co nás bude čekat ve spojitosti s válkou i uvnitř Liberce, přímo tady," uvedla zastupitelka Šárka Prachařová z ANO. Naopak Němečkova výzva se líbila Josefu Šedlbauerovi ze Změny/Zelených. "Myslím, že je to dobrá myšlenka, se kterou ještě někdo nepřišel," uvedl Josef Šedlbauer. 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;