Liberec do předvýzvy k získání evropské dotace v rámci svého ITI (integrované územní investice) přihlásí 46 projektů za 3,2 miliardy korun. Jenomže jejich výběr nekonzultoval ani se zastupiteli, ani s občany. Je to neslýchané, tvrdí místní opozice.

V Liberci vládnoucí Starostové pro Liberecký kraj slibovali svým voličům větší zapojení občanů do rozhodování města. „Přívětivá a otevřená radnice je znakem vyspělé politické kultury města. Je to schopnost reagovat na podněty občanů, aktivně s nimi pracovat a komunikovat s občany jednoduchou a efektivní formou,“ píše se v jejich programu.

Jenomže když se má jednat o zásadní kroky města – například o tom, na co se využije 3,2 miliardy korun, které bude Liberec čerpat z evropských fondů, je vše jinak a nikdo se lidí na nic neptá. Jde přitom o zásadní balík peněz, který ovlivní podobu Liberce na dlouhé roky či spíše desetiletí dopředu.

V minulosti bylo běžné, že se s občany nad využitím evropských dotací vedla debata – pomocí besed, formulářů nebo dotazníků. To dnes neplatí, byť Starostové mají přímo garanta na podobné vztahy s veřejností. Je jím zastupitel a poslanec Jan Berki ze Starostů. Na dotaz naší redakce ovšem ani neodpověděl.

Neopověděla ani náměstkyně, která má dotace v gesci, Radka Loučková Kotasová (ANO). Jediným, od koho se nám dostalo odpovědi, je primátor Liberce, Jaroslav Zámečník. „Projekty, které Liberec navrhuje do ITI, kde usiluje celkem o 3,2 miliardy, byly vybrány z Investičního plánu pro roky 2021, 2022 s výhledem do roku 2030. Ten v dubnu loňského roku schválili zastupitelé města Liberce (konkrétně 29. dubna 2021). Navrhované, a do investičního plánu zařazené projekty, byly navíc ještě před jejich předložením zastupitelům posouzeny i finančním výborem, ale také dalšími výbory zastupitelstva,“ uvedl primátor pro Náš Liberec.

Opoziční zastupitelé současnou politiku města silně kritizují. „Liberec vybral projekty za 3,2 miliardy, na které bude moci v novém operačním období čerpat dotace. Pokud máte pocit, že neproběhla vůbec žádná prezentace, žádná diskuze, žádná výzva lidem, aby se vyjádřili, co chtějí, tak to není pocit. To je fakt. Nic takového nebylo ani na zastupitelstvu, opoziční zastupitel Felcman si o tomto čte poprvé z článku na webu. Tak hlavně že slušnost a transparentnost... Projekty za 3,2 miliardy!“ popsal situaci na svém profilu na sociálních sítích zastupitel za Změnu/Zelené Jindřich Felcman.

Felcman si rovněž neodpustil šťouchanec do radnice, která podle něj sice každý rok hlasitě referuje o tom, že nechala rozhodnout lidi o tzv. participačním rozpočtu, kde ovšem občané mohou vybrat projekty jen v celkové výši 5 milionů korun. K projektům v řádu miliard ale nic říci nemohou.

„Jo, a je úplně skvělý, že Liberec má participativní rozpočet, kde mohou lidi dávat svoje náměty a následně se o nich hlasuje. Je v něm 5 milionů...,“ oglosoval politiku vedení opoziční zastupitel Felcman.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;