Zastupitelstvo Libereckého kraje na svém dnešním mimořádném jednání schválilo finanční a věcný dar partnerské Vinnycké oblasti na Ukrajině. Kraj tam pošle 25.000.000 korun, 20 satelitních telefonů, speciální zdravotnický materiál a léky v hodnotě 4,6 milionu korun. Ačkoliv částka vypadá pro mnohé vysoká, nejedná se ani o jedno procento z peněz, které Liberecký kraj dostává od státu každý rok.

„V této zcela mimořádné události, kdy ve válce na východě Evropy umírají nevinní občané, směřujeme konkrétní pomoc na konkrétní místo, a to do našeho partnerského regionu na Ukrajině,“ uvedl Martin Půta. „Posíláme jim 25.000.000 korun a k tomu potřebnou technickou podporu i chybějící speciální zdravotnický materiál,“ doplnil hejtman Půta. Liberecký kraj má s ukrajinskou Vinnyckou oblastí, která se nachází na jihozápadě Ukrajiny, uzavřenu Dohodu o partnerství od roku 2016.

Hejtman Libereckého kraje patří mezi nejhlasitější zastánce tvrdého postupu proti Rusku. Alespoň na sociálních sítích. Minulý týden se po celé zemi proslavil svou nelítostnou kritikou České televize, která odvysílala projev prezidenta Ruské federace a hlavního viníka současné války na Ukrajině, Vladimíra Putina. 

Liberecký kraj částkou zhruba 30 milionů korun ale nedaroval válkou sužované Ukrajině ani procento toho, co každý rok dostává ze státního rozpočtu. Kraj každoročně hospodaří s částkou zhruba 3,5 miliardy korun, která je z drtivé většiny tvořena právě státním příspěvkem.

Liberecký kraj přitom neváhá investovat daleko větší částky do kontroverzních stavebních zakázek, o kterých informoval i Náš Liberec. Jedná se například o tzv. "Podnikatelský inkubátor", který daňové poplatníky vyšel na téměř půl miliardy korun, nebo o zamýšlený parkovací dům u krajského úřadu za čtvrt miliardy, který je několikanásobně dražší než srovnatelné stavby v jiných částech České republiky.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;