Pro dlouholetého poslance za Liberecký kraj Jana Farského je dnešek posledním dnem ve Sněmovně. Vzdá se svého mandátu. Přiletěl kvůli tomu z USA, kam se vydal na studia, kterým dal přednost před prací poslance.

Za své bezprecedentní rozhodnutí Jan Farský čelil silné kritice, ruce pryč od něj dali i vlastní spolustraníci a vyšlo najevo, že dokonce veřejnosti a voličům lhal. Na jeho místo nastoupí ředitelka libereckého divadla Jarmila Levko.

Farský sice dnes tvrdí, že situaci neodhadl, ani to, jakou nevoli vyvolá u veřejnosti, ale pořád bere své rozhodnutí v podstatě jako správné. „I když v mnoha jiných věcech pochybuji, v tomto jsem si stoprocentně jistý, že jsem postupoval správně,“ uvedl končící poslanec pro Aktuálně.cz

To, že voličům před volbami o svém chystaném studiu neřekl, bylo prý správné, protože by to mohlo ovlivnit výsledek voleb. „Když vidím, co mé oznámení způsobilo v lednu, tak si dovedu představit, co by se dělo, kdybych to řekl před volbami. Sice by mě zahřálo na srdíčku, že lidem o takové možnosti říkám, ale ve skutečnosti by následovalo takové tóčo, které mohlo výrazně ovlivnit výsledek voleb. Sobě bych možná prospěl, ale ublížil bych koalici. Jsem daleko raději, že to nakonec dopadlo takto. Že nemáme za premiéra trestně stíhaného člověka, ale premiérem je Petr Fiala, za kterého jsem velmi rád. Máme vládu s důvěrou, máme programové prohlášení. Já bych svou nejistou, v té době jen teoretickou možností, že odletím, zcela jistě poškodil koalici ve volbách,“ dodal Jan Farský pro Aktuálně.cz

Farský oznámil své rozhodnutí, že dává přednost kariérnímu růstu a studiu v Oregonu, které získal prostřednictvím Fulbrightovy komise, v první polovině ledna. Později ale vyšly najevo některé okolnosti, které Farského pozitivně laděné prohlášení postavily do jiného světla.

Prvně to bylo, že poslanec Farský sdělil, že v USA bude půl roku. Jenomže pak se ukázalo, že se jedná o 8 měsíců. Dalším zásadním faktem, který vyšel na světlo, je skutečnost, že Farský věděl o tom, že stipendium získal, minimálně od května loňského roku, ale nikomu to před říjnovými volbami neřekl.

Ačkoliv mu jeho kolegové zpočátku vyslovovali podporu, po vlně kritiky od médií a veřejnosti na konec obrátili. 20. ledna jej vyzvalo předsednictvo STAN, za které byl Farský do dnešního dne poslancem, aby svůj mandát složil.

Náhradnicí za Farského se ve Sněmovně stane ředitelka libereckého divadla a městská zastupitelka v Liberci za SLK Jarmila Levko. Její práce na pozici ředitelky divadla ale budí kontroverzi. Náš Liberec na sklonku loňského roku přišel s kauzou, která dokumentuje podezřelou zakázku na modernizaci topení v divadle za 25 milionů, kterou dělala firma blízká právě Starostům pro Liberecký kraj. Ačkoliv si zaměstnanci na funkčnost nového topení stěžují, Jarmila Levko z pozice ředitelky tvrdí, že je vše v pořádku.

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;