Kdysi to bylo průmyslové srdce Liberce, po dvě desítky let je ale místo bývalé Textilany jen zbořeništěm, podivnou plochou nedaleko městského centra. Nyní by zde měla vyrůst nová zástavba, která počítá až s tisícovkou bytů. Investor, holandská společnost, předkládá liberecké veřejnosti k připomínkování územní studii.

Jak by měla vypadat zástavba areálu bývalé Textilany v širším centru Liberce, ukáže veřejné představení územní studie v úterý 16. listopadu od 15 hodin v zasedací místnosti č. 11 v přízemí historické budovy radnice, na které zve občany liberecký magistrát.

Návrh územní studie si můžete prohlédnout už nyní na webu města:

https://cloud.liberec.cz/index.php/s/O11po1stmpK4lkz

https://www.liberec.cz/files/edeska/255231335-19-071483.pdf

S investorem, který nechal studii zpracovat, spolupracuje Kancelář architektury města. „Už více než rok a půl spolupracujeme s investorem a architektem návrhu na hledání optimálního prostorového, městotvorného, prostupného a pobytového prostředí s množstvím zeleně, vodních prvků, zázemím pro děti a další sociální skupiny,“ řekl již na jaře Jiří Janďourek z Kanceláře architektury města.

Veřejnosti předkládaná studie ale primárně řeší jiné věci než finální podobu domů, které mají v lokalitě stát. Ve studii jsou předkládány a zpracovány zejména prostorové vazby, doprava a infrastruktura.

Územím by měla i nadále vést tramvajová trať do sousedního Jablonce nad Nisou. „Tramvaj povede územím ve stejné stopě jako nyní, ale se změnami týkajícími se hlavně povrchů tratě včetně prvního zeleného tramvajového pásu v Liberci. Přibude ještě jedna tramvajová zastávka s lepší obsluhou MHD pro řešené území a část sídlišť Králův Háj a Broumovská,“ dodal městský architekt Janďourek.

Textilana Liberec byla průmyslovým podnikem založeným ve druhé polovině 19. století průmyslníkem Johannem Liebiegem. Postupně se vypracovala na největší textilní podnik v severních částech Čech. Po listopadu 1989 přišel její rychlý pád, když nebyla schopna konkurovat zboží z Asie. Její areál, který čítal asi sto objektů, zakoupil v roce 2006 investor z Nizozemí. Ještě před prodejem ale průmyslové objekty v letech 2003 a 2004 srovnaly bagry se zemí.

Zůstal stát jediný objekt, pětipodlažní budova od architektů Maxe Kühna a Heinricha Fanty z roku 1908, jež představuje první železobetonovou industriální stavbu ve městě Liberci, známý je jako Blaupunkt.  

Roku 2018 přestala mít nizozemská společnost o pozemky zájem, neboť se sama ocitla ve finančních nesnázích a chtěla se parcel zbavit. Pozemky koupil nový majitel, další holandská společnost Middle Europe Investments, která nechala zpracovat předkládanou studii.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;