Je rozhodnuto. V Libereckém kraji je v tuto chvíli sečteno 99,6% hlasů. Volby vyhrálo ANO, ale podobně jako v celé republice se radují zástupci koalic SPOLU a PirStan, byť pro Piráty znamená spojení se Starosty faktické vymazání z politické mapy. Hranici pro vstup do sněmovny v kraji překonali již jen SPD.

V Libereckém kraji získalo ANO necelých 27 % voličských hlasů. Druhá je koalice SPOLU, té dalo svůj hlas téměř 23 % voličů, PirStan, respektive Starostům, které voliči na úkor Pirátů kroužkovali důvěřuje přes 21 % lidí, kteří přišli k volbám. Extrémní pravici v podobě SPD volilo 11% procent voličů.

Ostatní strany v soutěži o poslanecké mandáty propadly. První pod hranicí pěti procent potřebných pro vstup do Poslanecké sněmovny je Přísaha Roberta Šlachty, která na severu Čech získala 4,3 %. Následuje ČSSD, kterou podpořilo 3,5 % voličů. Za nimi je KSČM se 3% a koalice Trikolóry, Soukromníků a Svobodných s 2,9% hlasů. Volný blok dostal 1,4 % a Zelení 1,2 % voličské podpory.

V samotném Liberci zvítězilo ANO se 27 % voličských hlasů, druzí byla koalice PirStan, kterou volilo 23%, třetí pak SPOLU se 21,6 % hlasů a následuje SPD, kterou pod Ještědem volilo 10,6% voličů. Přísaha obdržela 4,5 % hlasů, ČSSD 3,4 a Trikolóra, Svobodní a Soukromníci 2,9 % hlasů. Komunisté obdrželi 2,6% a Zelení 1,4% hlasů.

Volby v kraji na úrovni Liberce dopadly jinak než v celé zemi. Na celorepublikové úrovni aktuálně vítězí koalice SPOLU s 27,6 % hlasů, za ním je ANO, které se odsunulo na druhou pozici s 27,2 % hlasů. Následují PirStan s 15,5 % hlasů, ale Piráti ztratili na úkor Starostů obrovský počet mandátů, takže se jedná spíše o Starosty. SPD má 9,6 % hlasů. Za dveřmi parlamentu zůstala Přísaha Roberta Šlachty i ČSSD se 4,7 %. KSČM získala 3,6 % a Trikolóra, Svobodní a Soukromníci 2,8 %. 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;