AKTUALIZACE: Nezvykle posunutý byl začátek včerejšího zasedání zastupitelstva Libereckého kraje. Místo od 14 hodin se jednalo až od čtvrté odpolední. Důvod? Hnutí STAN mělo celorepublikový sněm a hejtman, který by za něj rád byl ministrem dopravy, na něm nemohl chybět.

Zastupitelé ostatních stran v Libereckém kraji, novináři i celá veřejnost si museli počkat. Kvůli v zastupitelstvu dominantním Starostům pro Liberecký kraj se posunul začátek zasedání. „Dnes proběhl v Praze republikový sněm Starostové a nezávislí - STAN, kde jako partnerské hnutí samozřejmě nemohli chybět ani zástupci Starostové pro Liberecký kraj. Gratuluji Vítu Rakušanovi a Janu Farskému k přesvědčivému zvolení do čela hnutí, stejně tak jako ostatním členům nového vedení STAN,“ uvedl na svém profilu na sociálních sítích hejtman Libereckého kraje a šéf místních Starostů Martin Půta.

Zajímavé je, že na náš dotaz, proč je zasedání krajského zastupitelstva posunuté, oficiální vyjádření kraje nepřišlo. Později se zástupce kraje vyjádřil: "Hejtman svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva a rady, podepisuje spolu s ověřovateli zápis z jednání zastupitelstva a zápis z jednání rady. To doslovně říká Zákon o krajích 129/2000 Sb. O času není v zákoně zmínka, tudíž hejtman nemusí posunutí doby, na kdy zastupitelstvo svolá, zvláštně odůvodňovat. Dobrým zvykem je samozřejmě změnu standardního a zažitého času (konkrétně u nás v Libereckém kraji poslední úterý v měsíci ve 14 hodin) avizovat všem zastupitelům dopředu. Hejtman Martin Půta to s dostatečným předstihem učinil."

Hejtman Martin Půta usiluje o to, aby se, v případě úspěchu koalice Pirátů a Starostů, stal ministrem dopravy, a na sněmu tak nemohl chybět ani v době jednání zastupitelstva. A to i přes to, že je v historii země prvním kandidátem na ministra, pro kterého chce státní zástupce nepodmíněný trest kvůli korupci a zneužívání svěřených pravomocí. Půtovi hrozí 5 let kriminálu za jeho roli v korupční kauze kolem kostela svaté Máří Magdalény v Liberci.

Ještě na začátku kampaně Pirátů a STAN hejtman ujišťoval své voliče, že chce celé 4 roky pracovat pro Liberecký kraj. „Ještě bych rád připomněl důvody, proč jsem se já osobně v letošních parlamentních volbách rozhodl nekandidovat. Jednak jsem lidem loni na podzim při krajských volbách slíbil, že budu celé čtyři roky pracovat pro náš region a už dřív jsem řekl, že se do celostátní politiky naplno vrátím tehdy, až skončí pravomocným rozsudkem soud ohledně kostela Máří Magdalény. A to vzhledem k rychlosti soudů v České republice jen tak brzy nebude,“ uvedl 18. května Martin Půta.

Jenže to nebyla pravda. Již za týden poté přinesl Náš Liberec jako první zjištění, že Půta bude kandidátem koalice PirStan na ministra dopravy, navzdory své obžalobě. Již tehdy se tak představoval mimo jiné v podnikatelských kruzích. Zhruba měsíc poté, se informace potvrdila a hejtman byl představen jako ministerský kandidát. 

Foto: Starostové pro Liberecký kraj

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;