Navzdory vyjádřením polského premiéra Mateusze Morawieckého o tom, že Česká republika stáhne na Polsko žalobu kvůli hnědouhelnému dolu Turów, nestane se tak. Potvrdil to jeho český protějšek Andrej Babiš.  Evropský soud minulý týden v pátek nařídil, aby Polsko těžbu v dole okamžitě zastavilo, než se o sporu rozhodne.

Česká strana také bude chtít také odškodnění. Podle Morawieckého Polsko počítá s dlouhodobými projekty s účastí polské strany ve výši do 45 milionů eur (asi 1,1 mld. Kč). Na česko-polských hranicích u Hrádku nad Nisou probíhala demonstrace proti uzavření dolu v Turówě. Demosntanti na čtyři hodiny zablokovali vstup na území Polska. Doprava přes státní hranici byla obnovena po 18 hodině.

Částka podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty vychází ze škod, které spočítala česká strana. "Je to částka, o kterou jsme připraveni žádat v rámci mezinárodní žaloby o škody, které na české straně vznikly nebo vznikají," uvedl.

Největší sumu tvoří náklady na vybudování náhradních vodovodních řadů na Frýdlantsku a Hrádecku, odhadem na to bude potřeba 840 milionů korun. "Polská strana (při pondělním jednání) potvrdila, že tu částku bere na vědomí a že ji považuje za částku, kterou je připravena spolufinancovat, ty společné projekty. Protože tady je také potřeba říci, že asi nemůžeme po polské straně chtít, aby platila 100 procent nákladů na vybudování vodovodů," dodal hejtman.

Polský koncern PGE, který kontroverzní důl Turów provozuje, odmítl po rozhodnutí evropského soudu zastavit těžbu s tím, že neporušuje polské zákony. Koncern vydal prohlášení, kde zdůrazňuje, že hnědouhelný důl Turów má platnou a legální koncesi na těžbu uhlí. Podle PGE je Soudní dvůr Evropské unie vůči Polsku nespravedlivý, protože v Česku a Německu funguje v tomto regionu devět uhelných dolů, které škodí životnímu prostředí mnohem víc než důl polský. Proti rozhodnutí Soudního dvora protestují také polské odbory. Podle polské strany jde o útok na energetickou stabilitu země a zároveň hrozí, že tisíce lidí přijdou o práci.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;