Divoký výběr provozovatele jabloneckého MHD má další kapitolu, která je zřejmě i poslední.  Vrchní soud v Praze zrušil předběžné opatření, jež statutárnímu městu Jablonec nad Nisou zakázalo uzavřít smlouvu s dopravní společností UMBRELLA Coach Buses.  Vrchní soud také zamítl odvolání společnosti ABOUT ME, která opakovaně žádala soud o zpochybnění smlouvy.  ABOUT ME napadla výběr jabloneckého autobusového dopravce loni na podzim a liberecký soud ji dal za pravdu předběžným opatřením, které městu zakazovalo uzavřít smlouvu s UMBRELLA Coach Buses.

V Jablonci nad Nisou od prvního února po následující dva roky zajišťuje autobusovou MHD společnost UMBRELLA Coach & Buses, s.r.o. (Umbrella). Podepsání smlouvy s Umbrellou schválila většina 19 jabloneckých zastupitelů 5. listopadu loňského roku. Společnost má v Jablonci jezdit dva roky za cenu 44,56 Kč na kilometr.

Jenomže výběr dopravce probíhal za poměrně nestandardních okolností. Náš Liberec jako první loni informoval, že o výběru dopravce rozhodovaly doslova sekundy. Vítězná Umbrella totiž nepodala nejnižší nabídku. Společnost About me, s.r.o. (About me), která již na jaře letošního roku vyhrála soutěž na původní desetiletou zakázku, která byla následně kvůli průtahům s Antimonopolním úřadem zrušena, přišla na poslední chvíli s výhodnější cenou.  About me nabídla 44,21 Kč na kilometr, což dělá za dva roky zhruba jeden milion korun rozdílu pro městskou kasu.

Firma About me se s postupem jablonecké radnice nesmířila – tvrdila například, že město netransparentně měnilo na poslední chvíli podmínky a nedalo jim to řádně vědět – a podala podnět ke krajskému soudu v Liberci. Ten ji dal za pravdu a předběžným opatřením z 9. listopadu 2020 zakázal, jak jako první informoval Náš Liberec, Jablonci nad Nisou smlouvu s Umbrellou podepsat. Na radnici ovšem otevřely zprávu od soudu pouze necelou minutu poté, co město Jablonec nad Nisou publikovalo smlouvu s firmou Umbrella v registru smluv, jak mu ukládá zákon.

Jablonci tak hrozilo, že bude MHD provozovat dopravce na základě smlouvy, která se nemusí ukázat být platnou. Nicméně Jablonec se proti předběžnému opatření odvolal k vrchnímu soudu a byl úspěšný. „Podle názoru odvolacího soudu podmínky pro vydání navrženého předběžného opatření splněny nebyly,“ říká se v usnesení Vrchního soudu v Praze, podle něhož společnost ABOUT ME neprokázala, že Jablonec byl povinen uzavřít smlouvu o dopravní obslužnosti právě s ní.  Naopak vrchní soud konstatoval, že zákaz uzavřít smlouvu se společností UMBRELLA Coach & Buses zasáhl do práv města Jablonec nad Nisou zásadním a zcela podstatným způsobem.

Také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prošetřil smlouvu o veřejných službách v přepravě cestujících uzavřenou mezi Jabloncem a společností UMBRELLA Coach & Buses a ani on neshledal důvody k zahájení správního řízení o porušení zákona.

Představitelům města evidentně spadl kámen ze srdce. „Vrchní soud v Praze svým rozhodnutím zrušil předběžné opatření vydané libereckou pobočkou Krajského soudu v Ústí nad Labem vůči statutárnímu městu Jablonec nad Nisou v listopadu loňského roku. Nyní jsme tedy v právním stavu, že neexistuje žádné předběžné opatření, kterým by bylo možné zpochybnit platnost a účinnost smlouvy se společností UMBRELLA Coach & Buses. Ta od letošního 1. února zajišťuje ve městě a na Jablonecku autobusovou dopravu,“ konstatuje jablonecký primátor Jiří Čeřovský. 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;