Liberecký hejtman Martin Půta sklidil u veřejnosti a na sociálních sítích silnou kritiku za svůj postoj, kdy okamžitě po zrušení nouzového stavu požádal vládu o nový, byť ji celý rok kritizoval a stavěl se do role toho, kdo by krizi zvládl lépe. Na včerejší tiskové konferenci krizového štábu také zaznělo, že nejvíce problémů s koronavirem má Jilemnicko a Semilsko.

Na úvod tiskové konference se hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) politoval, že mu lidé na sociálních sítích i v mailové korespondenci dávají co proto, za jeho nedělní rozhodnutí požádat premiéra Andreje Babiše o nový nouzový stav. Stalo se tak v návaznosti na rozhodnutí poslanecké sněmovny ze čtvrtka, kde zástupci Pirátů, ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL, KSČM a SPD ve čtvrtek ve sněmovně prohlasovali neprodloužení nouzového stavu. Ten měl skončit v neděli. Ještě předtím ale hejtmani v čele s jihočeským Martinem Kubou a libereckým Martinem Půtou požádali Andreje Babiše o nouzový stav nový.

Hejtman také zopakoval své stanovisko, že podle něj za všechno může vláda ČR v čele s premiérem Andrejem Babišem. "Je to plně odpovědnost vlády a jeto plně odpovědnost parlamentu a my jako hejtmani se připravujeme na to, že s velkou mírou pravděpodobnosti nouzový stav skončí k prvnímu březnu," uvedl hejtman. Půta zároveň zdůraznil, evidentně pod mírou kritiky veřejnosti, že o nový nouzový stav usilovat nebude. "Nemyslím si, že další restrikce a pokračování v restrikcích, které nefungují, může situaci vylepšit," doplnil Půta.

Větší míru věcných faktů na tiskové konferenci prezentoval krajský náměstek pro zdravotnictví Vladimír Richter z ODS. Ten seznámil veřejnost s aktuálními čísly, ze kterých vyplývá, že pandemie nejvíce ohrožuje východní okres Libereckého kraje, tedy Semilsko a z něj zejména Richterovo domovské Jilemnicko. "Největší nárůst mají oblasti sousedící s Královehradeckým krajem, tedy Semilsko, kde je za posledních 7 dní největší nárůst nakažených, je zde 782 nakažených. Z deseti obcí z největším počtem nakažených je jich pět z okolí obce s rozšířenou působností Jilemnice, tedy bezprostředně sousedící s Královehradeckým krajem" sdělil Vladimír Richter.

Richter se věnoval i situaci v nemocnicích, které se potýkají s přetížením. "Zatím nemusíme převážet pacienty z jiných krajů, naopak je můžeme přijímat z jíných krajů. O víkendu jsme například přijali 5 pacientů do liberecké nemocnice z Královehradeckého kraje, nicméně například v Jilemnic máme například jen 3 volná lůžka, z toho dvě intenzivní a jedno akutní",  uvedl náměstek Richter.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;