Drama kolem nouzového stavu pokračuje. Zatímco zástupci Pirátů, ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL, KSČM a SPD ve čtvrtek ve sněmovně prohlasovali neprodloužení nouzového stavu, hejtmani, často jejich spolustraníci, nyní o nový nouzový stav budou možná žádat premiéra Andreje Babiše. O nouzový stav má požádat i hejtman Libereckého kraje Martin Půta, jehož Starostové se o čtvrteční neprodloužení zasloužili. 

Hejtman Půta mluví o 14 nebo 30 dnech, po které by měl být nový nouzový stav vyhlášen.  "„Jsme připraveni požádat o nový nouzový stav na nějakou omezenou dobu, mluvili jsme o dvou týdnech. A to především proto, aby vláda dokázala ve sněmovně projednat s parlamentními stranami nový pandemický zákon, který by měl tu situaci řešit dlouhodobě,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta České televizi.

Dnes ráno hejtman vydal prohlášení, ve kterém shrnuje víkendové jednání, zároveň je přesvědčen, že si česká společnost pomůže sama a že nákaza bude odeznívat. "Nouzový stav trvá už čtvrtý měsíc a je potřeba už začít víc věřit velké části veřejnosti, která je rozumná a opatření dodržuje. Ta ostatně ani nepotřebuje nic nařizovat. Na druhou stranu si nemůžeme dělat iluze u lidí, která nebudou opatření dodržovat nikdy a kvůli kterým se vlastně neustále zpřísňují. Vyslovená důvěra vůči té převládající části veřejnosti, je ale podle mého názoru něco, co tady chybí.," napsal hejtman Půta na svém facebookovém profilu.

Doplnil, že vláda musí přistoupit na podmínky hejtmanů, například na otevření některých obchodů a zrušení zákazu nočního vycházení. Hejtmané o tom, zda premiéra požádají o nouzový stav jednají celý víkend, budou jednat i dnes v neděli.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;