Město Liberec trochu nezvykle vypsalo poptávku po dobře placeném místě manažera Sportovního areálu Liberec. Navzdory zprávám z kuloárů se vedení města brání, že se nejedná o účelově vypsanou trafiku pro někoho z vládnoucí koalice.

Vedení Liberce vydalo poněkud skrytý inzerát, který ovšem nabízí lukrativní a také velmi dobře placený post manažera Sportovního areálu Liberec, s.r.o. (SAL), což je společnost, kterou vlastní město a skrze kterou provozuje liberecký Sport park s arénou, kterou ovšem podle koncesní smlouvy provozuje firma ze stáje Syner Group, Sport Facility management Liberec (SFM). 

Nové místo manažera bude na liberecké poměry velice dobře placené. Podle inzerátu bude získávat nový "Manažer správy sportovních zařízení" základní plat ve výši 50 až 60 tisíc korun a ke své ředitelské pozici nebude potřebovat ani vysokoškolské vzdělání. Inzerát je vypsán velice rychle, termín podání nabídek je již 29. ledna a případný vítěz má nastoupit už od února.

Podle kuloárních informací se ale tato nově, rychle a "potichu" vypsaná poptávka po novém manažerovi nelíbí všem členům v Liberci vládnoucí koalice Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS. Podle některých jejich členů (redakce jejich jména zná, ale na vlastní přání je neuvádí) se jedná o účelovou trafiku pro některého z jejich dalších zastupitelů. Poukazují například na fakt, že Sportpark v Liberci provozuje SFM a nově vypsané místo je tedy navíc.

To ovšem vedení města popírá popírá. "Ano, koncese se SFM je stále platná, protože byla před časem prodloužena o rok. Vedení  města se nicméně současně připravuje na možnou variantu, že bude v budoucnu muset provoz zajistit samo. Respektive, že provoz bude muset zajistit obchodní organizace města. A zároveň, že tentýž model bude muset uplatit také při provozování plaveckého bazénu.," vysvětlila postoje vedení města mluvčí magistrátu Jana Kodymová.

Z odpovědí liberecké radnice také vyplývá, že ve hře mohou být stamilionové dotace pro sportoviště, které provozuje společnost ze stáje Syner Group. "Zejména pak, pokud se na základě aktuálních předběžných podmínek potvrdí možnost získat dotaci na provozování tohoto sportoviště od Národní sportovní agentury (NSA), která by mohla znamenat finanční podporu až do výše 300 milionů korun. V takovém případě by totiž bylo pro město ekonomicky jednoznačně nejvýhodnější provozovat bazén právě prostřednictvím městské obchodní organizace. A to nejen kvůli dotaci, ale i z důvodu možného odpočtu DPH, což může pro Liberec znamenat úsporu v rozpočtu ve výši zhruba 400 milionů.," uvedla mluvčí Kodymová.

Nicméně jsou zde i další okolnosti, které  vzbuzují pochybnosti kolem inzerátu, například skutečnost, že nabídky mají být podány skrze městský obvod Vratislavice nad Nisou, což trošku snižuje jeho viditelnost. Vedení města se ale brání a poukazuje na to, že vratislavický starosta Lukáš Pohanka (Starostové pro Liberecký kraj) je jedním z jednatelů SAL. "Jedná se inzerát na pozici manažera správy sportovních zařízení pro Sportovní areál Liberec (SAL), s.r.o, tedy organizaci, která je ve 100% vlastnictví města Liberec. To, proč jsme se rozhodli k podávání nabídek do Vratislavic je jednoduché. Sídlí tam jeden z jednatelů SAL. Pro uchazeče je to navíc jednodušší a organizačně rychlejší.," uvedla pro Náš Liberec mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová. Podání termínů radnice pak považuje za cela standardní.

Nicméně na úřední desce Liberce ani Vratislavic nad Nisou o tak významné a nemálo placené funkci není ani zmínka.

O tom, kdo se stane novým manažerem společnosti, která Liberci slouží jen k tomu, aby si od něj Syner Group za výhodných podmínek pronajímala sportoviště pro svůj byznys, bude tedy jasné poměrně záhy. Náš Liberec to bude sledovat.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;