Rada města Liberec složená ze Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS zadala zakázku bez výběrového řízení za zhruba milion korun firmě Investing CZ, která se minule neblaze proslavila dozorem veřejných zakázek. Na tiskové konferenci vedení města ignorovalo položené dotazy k tomuto tématu, ač je mělo řádně předem.

Zakázka se týká supervize nad projektem Centra aktivního odpočinku v Liberci, tedy revitalizaci budovy bývalé Oblastní galerie u Libereckého zámku, kterou město přestavuje pomocí dotací Evropské unie za zhruba 205 milionů korun. Tuto stavbu realizuje sdružení firem Metrostav a bývalé dceřinky Syneru CL-Evans.

Projekt má samozřejmě i svůj technický dozor investora, který vzešel z výběrového řízení a město přijde zhruba na milion korun. Jenže podobně velkou částku získá i Investing CZ bývalého politika Josefa Nadrchala, který má dělat „supervizi“, tedy jakýsi technický dozor technického dozoru. A to dokonce na výjimku ze směrnice města – bez výběrového řízení.

O tom, že Nadrchalova firma zakázku za 1 160 000  korun s DPH získá bez výběrového řízení, rozhodla rada města ve složení Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS všemi hlasy až na jeden, včera odpoledne.

Tomuto rozhodnutí předcházelo jednání Josefa Nadrchala z Investing CZ s primátorem Jaroslavem Zámečníkem (Starostové pro Liberecký kraj). Kontroverzní bod ovšem předložila náměstkyně Radka Loučková Kotasová (ANO).

Investing CZ je přitom dlouhodobě kritizování, že místo veřejného zájmu, za který je v zakázkách placena, spíše spolupracuje se stavebními firmami a ve výsledku se stavby prodražují. Majitel Investing CZ Josef Nadrchal je také známý svými přátelskými styky s majiteli liberecké společnosti Syner, která spolu s Investing CZ čelila žalobě za tunelování veřejných financí během MS v lyžování 2009.

Roli Investing CZ kritizoval nejen státní zástupce u soudu, ale i Nejvyšší kontrolní úřad. Výsledkem bylo, že začátkem loňského roku musela Technická univerzita Liberec doplatit státu 25 milionů korun, byť u soudu s Investing CZ a Synerem nebyl nikdo odsouzen.

Investing CZ Josefa Nadrchala na sebe upozornila i v poslední době, kdy například dozorovala stavbu tzv. podnikatelského inkubátoru, kterou platil Liberecký kraj a realizoval ji CL-Evans. Stavba se prodražila o 55 milionů korun.

Druhý případ je z Jablonce nad Nisou - Liberecký kraj má v ruce odborný posudek k rekonstrukci střední školy na Podhorské ulici, kde se zřítila značná část budovy, který jasně hovoří o vině ze strany TDI, v tomto případě opět Investing CZ.

Na tyto otázky a další skutečnosti se redakce Našeho Liberce chtěla zeptat rady města. Zaslala je proto s předstihem na mail tiskové mluvčí i na chat Facebooku. Přijetí otázek bylo potvrzeno, ale nikdo na ně neodpověděl a tisková konference skončila s tím, že „již nejsou žádné další dotazy.“

Stejně byly ignorovány dotazy k tomuto tématu i od jiných novinářů a médií. Je vidět, že vedení města si je moc dobře vědomo toho, jaký problém zakázka pro Investing CZ představuje. Pravděpodobně je zde ale daleko větší tlak a zájem dosadit na dvou set milionovou zakázku „osvědčeného dozorce“, kterého Investing CZ představuje.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;