V Libereckém kraji povážlivě stoupá počet nakažených novým typem koronaviru. Za včerejšek jich bylo rekordních 408. Liberecký kraj i samotný Liberec patří mezi místa s největším výskytem koronaviru. To s sebou nese i řadu zákazů. Někdy jde ale o nedomyšlená a kontraproduktivní nařízení.

Od začátku pandemie, jak uvedla ČTK, mělo pozitivní test na koronavirus v kraji 4868 lidí, uzdravených je více než 2000, 17 lidí nemoci podlehlo. V kraji je podle údajů ministerstva 2753 takzvaně aktivních případů, mezi něž patří nejen nemocní, ale i bezpříznakoví. Nejvíce jich je stále na Liberecku, na které připadá skoro polovina všech případů v kraji. V přepočtu na 100.000 obyvatel je na Liberecku 472 pozitivně testovaných za posledních sedm dnů, v republikovém měřítku jsou na tom hůře jen Uherskohradišťsko a Příbramsko.

Kvůli nepříznivému vývoji koronavirové epidemie platí v kraji stejně jako v dalších částech republiky ode dneška zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy od základních po vysoké přecházejí na distanční výuku, výjimku mají třídy pro děti se speciálními potřebami. Uzavřené jsou restaurace, bary a kluby. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti. Většina opatření platí do 3. listopadu, tedy do konce nouzového stavu. Školy mají být zatím zavřené do 1. listopadu.

Svůj provoz omezil i liberecký magistrát. Otevřeno má jen v pondělí a ve středu. Jenomže tento krok paradoxně, ale logicky vedl k tomu, že se zde koncentruje daleko větší množství lidí, než normálně a stoupá tak riziko nákazy. Situaci na sociálních sítích kritizují samotní Liberečané. "Když ve stotisícovém městě magistrát místo 6 dnů funguje jen 2, tak co se stane, volové? No bude tam najednou víc lidí, k...a!" rozohnil se na Facebooku například Lukáš Kobera z Liberce a dokládá svá tvrzení přiloženými fotkami.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;