V kraji bude vládnout rada složená z devíti lidí. Většinu, pět z nich včetně hejtmana, kterým bude Martin Půta, budou mít Starostové pro Liberecký kraj, kteří drtivě vyhráli ve víkendových krajských volbách a získali 22 mandátů. Dva radní budou mít ODS i Piráti, kteří od voličů získali po pěti mandátech.

Vedle hejtmana Martina Půty budou Starostové držet resort kultury, kde zůstane sedět dosavadní radní Květa Vinklátová. Stejně obsazený zůstane i resort dopravy, který si podrží další Půtovi oddaný člen Starostů, Jan Sviták. Starostové byl ale pod sebe rádi i další klíčové resorty, jako například oblast evropských dotací, byť například hejtman Půta stále čelí žalobě ze zneužívání pravomocí a přijímání úplatku ve věci zneužívaní evropských dotací. Další oblast, kterou Starostové obsadí jsou i sociální záležitosti.

Na rozdíl od Pirátů, ODS budou v nové radě zastupovat známé tváře regionální politiky. Za oblast školství to bude například starosta Frýdlantu a šéf krajské ODS, lídr letošní kampaně občanských demokratů, Dan Ramzer. Náměstkem pro zdravotnictví, který se díky nejen výstavbě centra urgentní medicíny v Liberci stane důležitým resortem, dlouhodobý krajský politik a starosta Jilemnice Vladimír Richter, který na sebe upozornil jako jeden z účastníků VIP fotbalových zájezdů Miroslava Pelty a Jiřího Vařila.

Za Piráty bude náměstkem konzultant a školitel veřejných zakázek, veřejnosti dosud málo známý lídr jejich letošní kandidátky Zbyněk Miklík s gescí řízení resortu ekonomiky, informatiky, správy majetku, investic a veřejných zakázek. Radním odpovědným za resort životního prostředí a zemědělství bude další Pirát Václav Židek, který se alespoň na Českolipsku v poslední době angažoval ve věci záchrany kopce Tlustec poblíž Jablonného v Podještědí.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;