Vedení liberecké radnice v médiích rádo hovoří o tom, jak bojuje s klimatickou krizí. Vedle toho ovšem nechá za aktuálních velmi vysokých teplot zasněžovat areál ve Vesci. Údajně na přání veřejnosti. Opozice nad tím kroutí hlavou.

Kdo se šel koncem minulého týdne projít do Rekreačního a sportovního areálu Vesec, tomu se naskytla celkem bizarní podívaná. Vodní děla zde usilovně zasněžovala plácek o rozloze několik desítek metrů čtverečních, byť okolní příroda připomínala spíše čistě jarní ovzduší. Vedení města složené ze Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS je přitom jasné, jaké teplotní podmínky panují. Nicméně potřebu zasněžovat areál omlouvá poptávkou veřejnosti a nutností "provětrat" zasněžovací techniku. Vyplývá to z odpovědi pro Náš Liberec.

"Zasněžování probíhá tento týden již od pondělí 20. 1. 2020, a to zejména v nočních hodinách na stadionu, kdy pouze ve středu 22. 1. 2020 byla děla odstavena z důvodu nevyhovujících teplot. Zasněžování probíhá na základě požadavků veřejnosti, a to zejména sportovních klubů (TJ Dukla, Svaz Lyžařů ČR aj.), rekreačních lyžařů a to nejen z Liberce.", uvedla pro náš server mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová.

Důvodem je ale podle města i technická stránka věci, tedy údržba zařízení. "Pokud teploty klesnou pod minus 2°C a drží se minimálně tři dny po sobě, zasněžuje se prostor oválu. Zasněžení prostoru oválu se v loňském roce využilo nejen pro závody biatlonistů, které zde byly poprvé od doby, kdy areál převzalo zpět město Liberec, ale zejména pro hojně využívané noční lyžování. Od převzetí městem (1. 2. 2018) bylo nutné dlouhodobě odstavenou technologii opravit, neboť při dlouhodobé odstávce, kdy se neprovádí alespoň minimální zasněžování dochází pak k velké poruchovosti částí zasněžovacího systému např. na čerpací stanici na čerpadlech, na věžích, na sněhových dělech atd. V letošním roce zde opět Klub biatlonistů chtěl pořádat závod, bohužel v lednu byly teploty nevyhovující, tedy byl závod odvolán.," dodala mluvčí magistrátu.

Opozice si při takovém počínání ťuká na hlavu. Webu Náš Liberec odpověděla bývalá náměstkyně ze Změny Karolína Hrbková, která je zároveň obyvatelkou Vesce pro takové konání pochopení nemá a upozorňuje i na finanční stránku věci. "Prý tam nastříkali kolečko pro běžkaře... Docela by mne zajímalo, zda vedení města dělá statistiku, kolik lidí to využilo a kolik to zasněžování stálo. Zajímal by mě ten výsledný přepočet, kolik město zaplatilo za jednoho lyžaře, který jezdí na 400m oválu technického sněhu, když přírodní sníh není," pokládá si otázku Karolína Hrbková ze Změny.

Areál ve Vesci byl realizován v rámci příprav na MS světa v klasickém lyžování v roce 2009, které se nechvalně zapsalo historie sérií zneužívání veřejných prostředků. Již tehdy kritici ukazovali na účelovost areálu, který je podle nich svou nadmořskou výškou mezi 300 až 400 metry absolutně nevyhovující pro zimní sporty. 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;