V pondělí začíná další kolo soudního jednání v největším korupčním případu v historii Liberce, ve kterém je obžalován i hejtman Martin Půta. Ten se tak strachuje o svou image, že si kvůli tomu najímá PR odborníky specializované na krizové situace i komunikační podporu pro obžalované.

Náš server nedávno přinesl informace o tom, že hejtman Martin Půta najímá na správu svého facebookového účtu PR pracovníka, který za něj jeho jménem komunikuje s lidmi, podobně jako to dělá například Andrej Babiš. Vedle toho Liberecký kraj platí i soukromým elektronickým médiím za svoje pozitivní PR, a to včetně těch, která se deklarují jako striktně nezávislá.

Nejsou to ale jediné výdaje, které hejtman vynaloží v souvislosti s budováním své image slušného a lidového politika. Jelikož je v rozporu s touto usilovně budovanou vizáží obžalován z korupce a zneužívání pravomocí, platí mu jeho hnutí z prostředků, které dostalo od státu i služby firmy, která se na podobné krizové situace – jako je například korupční skandál a soudní jednání – specializuje.

Touto společností je Litigo Communications, která zastupovala obviněné a obžalované v několika dalších korupčních případech. Jako první na tuto skutečnost upozornil server lidovky.cz. Jak se podařilo zjistit naší redakci, hnutí Starostové platí firmě Litigo Communications částku 20 tisíc měsíčně výhradně spojenou s komunikací s médii v případě trestního stíhání hejtmana Martina Půty.

Firma Litigo Communications se na svých stránkách chlubí odbornou pomocí jednotlivcům i firmám, kteří se dostanou do krizové situace, například i ve spojitosti s obviněním v korupční kauze. Litigo Communication například pomáhala s komunikací představitelům nemocnice na Homolce v kauze nákupu o 44 milionů předraženého Leksellova gama nože, kde rovněž padla obvinění.

Zastupovala i společnost IZIP ve sporu s ministerstvem zdravotnictví, která byla založena politiky z ODS Milanem Cabrnochem a Miroslavem Ouzkým  a přišla s projektem elektronické zdravotní knížky. Ta se ukázala jako nefunkční záležitost, ale za několik let svého působení stála české zdravotnictví a daňové poplatníky zhruba 1,8 miliardy korun.

Litigo Communication ale působila i v Liberci. Zastupovala zde a vytvářela komunikaci pro společnost Eltodo. S touto firmou, která se zároveň stala výrazným sponzorem hokejového klubu Bílí tygři, podepsal smlouvu na provoz veřejného osvětlení bývalý primátor Jiří Kittner (ODS) v roce 2006. Pozdější vedení pro nevýhodnost smlouvu vypovědělo a následoval tak zmíněný spor Liberce a společnosti Eltodo.

Řady klientů společnosti Litigo Communiactions, která se specializuje na „oblast krizové komunikace a na komunikační podporu účastníků soudních procesů“ rozšířil tedy i liberecký hejtman Martin Půta. Ten ostatně, jak již upozornil náš web, využívá i služeb jednoho z nejznámějších českých advokátů Tomáše Gřivny.

Ten je známý i z jiných korupčních kauz jako je Promopro nebo kauza Jany Nagyové. Gřivna se coby advokát proslavil taktikou v případě Víta Bárty, který čelil žalobě z podplácení svých stranických kolegů z Věcí veřejných. Tou byla stížnost k Nejvyššímu soudu s argumentací, že se na Bártovo jednání na poslaneckém klubu vztahuje imunita. Tento recept pak s kolegy úspěšně zopakoval v kauze Nagyová u exposlanců Šnajdra, Fuksy a Tluchoře (všichni z ODS).

Pomocí Tomáše Gřivny se Martinu Půtovi povedlo loni posunout začátek procesu, jak jako první upozornil náš web, do doby po komunálních volbách. Ačkoliv půl roku věděli, že přísedící soudu je manželka významného člena Starostů pro Liberecký kraj Michala Hrona, napadli tuto skutečnost Martin Půta a jeho advokát Tomáš Gřivna až v den začátku plánovaného procesu.

 Výsledkem tohoto podnětu bylo, že soudce nařídil začátek procesu až na prosinec, tedy až po loňských komunálních volbách. To velice pomohlo Půtovým i Hronovým Starostům, kteří v nich nakonec také v Liberci, ale i jiných obcích, zvítězili.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;