ODS

Přemysl Sobotka, tradiční tvář liberecké ODS a dlouholetý předseda Senátu Parlamentu ČR, již v nadcházejících senátních volbách kandidovat nehodlá. Nahradit ho má původně liberecká podnikatelka žijící v Praze a majitelka firmy Compet Consult, která pro město dlouhodobě zpracovává výběrová řízení. Liberecká ODS tak pokračuje v sepětí se zdejším  podnikatelským prostředím, které tak nechvalně proslavilo město.

Přemysl Sobotka byl dlouholetým předsedou Senátu Parlamentu ČR. Svou politickou kariéru ale začal v Liberci v osmdesátých letech v přípravce na vstup do KSČ, ve Večerní univerzitě marxismu-leninismu. Po revoluci se ale naopak stal bytostný antikomunismus pilířem Sobotkovy politické image.

Od roku 1989 se angažoval v Občanském fóru, o rok později byl zvolený jako liberecký zastupitel. Zde působil za ODS (do níž vstoupil v roce 1991) do roku 1996, kdy byl zvolen do Senátu. Zde působil celých 20 let, z toho mezi lety 1996-2004 a 2010-2016 jako jeho místopředseda, v letech 2004-2010 dokonce jako jeho předseda. V roce 2013 se pokusil kandidovat na prezidenta České republiky, ale zcela propadl, v jeho domovském Liberci jej volilo zanedbatelné procento lidí.

Přemysl Sobotka je spojen s libereckou „modrou érou“, podobně jako někdejší primátor Jiří Kittner. Sobotka vždy patřil mezi zastánce zdejšího propojení politiky a a zejména stavebního byznysu, byl například velkým propagátorem pořádání MS v lyžování 2009 a často se objevoval na akcích společnosti Syner.

Sobotkovou nástupkyní a uchazečkou o senátorský post v roce 2016 se má stát sedmačtyřicetiletá majitelka firmy Compet consult Martina Bufková Rychecká. Ta pracovala v minulosti na libereckém magistrátu, odkud odešla, aby si založila vlastní byznys do velké míry postavený na outsourcingu a spolupráci s veřejným sektorem, zejména městem Liberec.

Společnost Compet consult se za primátorování Jiřího Kittnera i Martiny Rosenbergové stala de facto součástí magistrátního chodu, kdy dostávala zaplacena za práci, kterou dříve dělali úředníci. Kritici této spolupráce města a Compet Consult poukazují, že výběrová řízení zpracovaná firmou velice často vedla k předem určenému vítězi, zejména stavební společnosti Syner. Compet consult má tak hrát roli v pečlivě organizovaném soukolí klientelistického systému, který roky svíral Liberec.

Jako paralelu uvádějí případ společnosti Investing CZ, kterou vlastní rovněž někdejší zaměstnanec magistrátu a dokonce radní Josef Nadrchal. Investing CZ měl zase pro město či jiný veřejný sektor zakázky, které Syner vyhrál kontrolovat, což se častokrát dělo kontroverzním způsobem, jako například u staveb spojených s MS v lyžování 2009.

Další klasický je příklad lázní. Zakázku na oko vyhrála Chládek a Tintěra, stavěl ji Syner (o čemž kontrolor město nějak zapomněl informovat), výběrové řízení, za které má nyní město platit sedmimilionovou pokutu, zpracovávala Compet consult (Investing CZ zase v roli dozoru ani vedení nesdělil, že zde staví Syner). V případě zakázky na rekonstrukci bazénu, kterou vyhrál Syner, zase kritici např. z řad liberecké opozice ukazovali, že kritéria ve výběrovém řízení, které zpracovávala Compet consult, jsou ušita na míru právě Syneru. Podobných příkladů je ale více.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;