Hejtman Půta odstoupil z vedení STAN

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta, kterého policie viní z příjímání úplatků a zneužívání pravomocí, se rozhodl vzdát se své pozice v politickém hnutí STAN. Do něj vstoupil v roce 2014 poté, co se stal dva roky předtím hejtmanem za Starosty pro Liberecký kraj a skrze STAN chtěl zamířit i do celostátní politiky. Vaz mu ale zlomila korupční aféra, kdy vyšlo najevo, že po benzínkách domlouval podmínky vyplácení veřejných peněz pro obskurní předražený projekt. Hejtmanské křeslo si ale Martin Půta nadále ponechává.

Důvodem Půtova odstoupení je obava, aby STAN nebylo poškozeno jeho vlastní aférou. Hejtman to uvedl v dopise adresovaném členům hnutí STAN. Znova zopakoval svou teorii o mocenském spiknutí, které proti němu údajně policie a jím dále nepopsané síly rozehrály. Policejní obvinění nadále označil jako „drby a vyprávění někoho o mě“. Text dopisu ZDE.

Martin Půta si nadále nepřeje, aby „jeho osobní kauza“ poškozovala STAN před volbami. Martin Půta vstoupil do STAN v roce 2014 a stal se dokonce jeh předsedou. Netajil se svými ambicemi na vstup do celostátní politiky. Ač ho dodnes bývalý a úřadující předseda STAN Petr Gazdík na veřejnosti podporoval a podporuje, z kuloárních kruhů bylo vždy slyšet jasné hlasy o vzájemném soupeření.

Martinovi Půtovi, jak uvádí ve svém dopise, nadále vadí, že policie ani státní zastupitelství za celý rok po jeho obvinění nepodnikly další kroky. To ale liberecké státní zastupitelství odmítá s tím, že jde o složitý případ, který si žádá důkladnou přípravu. Podle vyjádření dozorujícího státního zástupce aby proces s Půtou a dalšími obviněnými měl začít zhruba do půl roku.

Kauza, která se týká hejtmana odstartoval v dubnu 2014, kdy policie pozatýkala řadu lidí, samotného Půtu obvinila v listopadu loňského roku. Martin Půta měl, dle detektivů, za úplatu zajistit předběžné vyplacení několika desítek milionů pro společnost Metrostav, která rekonstrukci prováděla a nestandardně ji i předem zaplatila.

Policie se domnívá, že celá rekonstrukce byla předražená od počátku (což potvrdil i klíčový svědek, rovněž obviněný bývalý politik liberecké ODS Jiří Zeronik), při čemž se počítalo i s úplatky z veřejných prostředků pro politiky a úředníky. Martin Půta se coby hlava hodnotitelů z ROP Severovýchod scházel na utajovaných schůzkách po benzínových pumpách s lobbisty Metrostavu a dohadoval, jak schválit vyplacení prostředků. Ve své následné obhajobě se pak dopouštěl prokazatelných lží nebo se podílel na únicích policejních usnesení do médií.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radnice vydalo Manuál veřejného prostranství pro město Liberec – modrozelená infrastruktura. Má se jednat o vademecum, podle kterého se má nakládat s veřejným prostorem.
Kauza, kterou tento týden otevřel Náš Liberec a ve které jde o podezřelou zakázku na nákup technologií na úpravu vody za 6 milionů pár
Překvapení se nekoná. Podle rozhodnutí komise pro výběr zhotovitele nového plaveckého bazénu na Tržním náměstí a následně i Rady města, by měl bazén stavět
Vedení libereckého bazénu, ve kterém figuruje politik a radní města z TOP 09/Starostů pro Liberecký kraj, zadalo na poslední chvíli zakázku na úpravy vody