Tolik lidí na libereckém náměstí kvůli politice nebylo už hodně dlouho. Více jak 1000 občanů zaplnilo náměstí Dr. E. Beneše, aby vyjádřili své rozhořčení nad koncem koalice a obavy nad návratem „starých časů“, kdy Liberec získal jméno Synerov. Demonstrace „Je čas nemlčet!“, kterou spontánně svolali liberečtí občané trvala asi hodinu a liberečtí občané si vymohli účast členů Rady města, od kterých chtěli vysvětlit důvody rozpadu koalice a možného návratu ODS (i skrze skrytou podporu) k moci. Někdo sklízel ovace občanů, někomu muselo být pořádné horko.

Na začátku demonstrace vystoupili organizátoři akce, mezi nimi například bývalá ředitelka knihovny Věra Vohlídalová, kteří glosovali současnou politickou situaci v Liberci, vysvětlili důvody vzniku její iniciativy a dožadovali se přítomnosti členů Rady města. Ti nakonec přišli. Ovšem ne všichni. Mezi občany nepřišel například David Václavík (Liberec občanům) nebo náměstek primátora za ČSSD Lukáš Martin.

Demonstranti si přinesli i transparenty, na kterých vyjadřovali svá rozhořčení ze současné politické situace, kdy ČSSD, Liberec občanům, Věci veřejné a dva představitelé Unie pro sport a zdraví vytvářejí novou koalici, která bude hledat tichou podporu ODS. Dalšími hesly na transparentech byli např. stylizovaná přeškrtnutá značka Synerov, Nechceme bankrot, 2 miliardy dluhů, Pravda se nedá dlouho umlčet a další… Některé pikety byly přímo adresovány jednotlivým politikům. Zatímco jeden děkoval primátoru Korytářovi za odvahu a naději, jiný se ptal náměstka Šolce, cože to hraje od začátku za podivnou hru.

Na demonstraci mohli lidé rovněž podepsat petici, která vyzývala liberecké politiky k setrvání v koalici a provedení skutečných změn ve městě.

Jednotliví členové rady, kteří měli tu odvahu mezi lidi přijít, vysvětlovali potom svoje politické postoje a důvody, které je vedly k tomu, že chtějí odvolat primátora a členy Změny pro Liberec.

Největší potlesk a jásot patřil Janu Korytáři (Změna pro Liberec), Zuzaně Kocumové (Unie pro sport a zdraví) a Květě Morávkové(Změna pro Liberec). Naopak největšího a bouřlivého nesouhlasu se dočkali náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům) a náměstkyně Martina Rosenbergová (ČSSD), ta byla nakonec občany vypískána úplně. Ovšem například sociálně demokratický radní Roman Šotola se dočkal vlídnějšího přijetí. Pískotem odměnili přítomní i radního Z Unie pro sport a zdraví, Jiří Rutkovský, který se několik hodin před březnovým zastupitelstvem přidal svůj podpis k odvolání primátora Korytáře a členů Změny pro Liberec z Rady města. 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;