Další pokračování z příběhu korupce kolem libereckého dopravního podniku, přinesl zpravodajský server seznamzpravy.cz Z materiálů, který má k dispozici vyplývá, že zakázka na rekonstrukci tramvajové trati v Liberci byla předražená o miliony, které se měly dostat do jabloneckého fotbalového klubu Miroslava Pelty.

Miroslav Pelta sám již přes rok čelí obvinění v korupční kauze, že spolu s tehdejší náměstkyní Simonovou Kratochvílovou ministryně pro školství a sport pochybným způsobem rozdělovali stovky milionů dotací sportovním oddílům.

Dnes se ukazuje, že Pelta měl, ve spojení s podnikatelem a klíčovou osobou společnosti BusLine Jiřím Vařilem a někdejším ředitelem dopravního podniku Lubošem Wejnarem, ovlivňovat a předražovat veřejné zakázky, které liberecký dopravní podnik zadával. Wejnar i Vařil byli v dubnu obviněni policií.

Jedná se konkrétně o zakázku na rekonstrukci tramvajové tratě v Rumunské ulici, kterou v Liberci loni za 52,6 milionu rekonstruovala Eurovia. Podle policie byla akce nejméně o 3,6 milionu předražená a tyto peníze měli skončit u Pelty. Policie při dubnovém zátahu obvinila rovněž dva manažery z Eurovia, mezi nimi i Pavla Jirouška, který celou záležitost měl s Peltou projednávat.

Server seznamzpravy.cz uvádí část policejního usnesení, kde jsou citovány odposlechy mezi Jiřím Vařilem a Lubošem Wejnarem. „Míra mě hrdě informoval, že Rumunská přinese do fotbalu pět milionů, a poděkoval mi, že jsem to zařídil,“ říká tam podle dokumentu Vařil, který podle vyšetřovatelů ze zákulisí chod dopravního podniku řídil a je také mezi obviněnými.

„Pro Míru jsou to letos jedny z největších peněz, co v letošním roce do fotbalu dostane,“ pokračuje pak v dokumentu záznam hovoru Vařila s Wejnarem. „A on ví jednoznačně, že seš za tím ty, to znamená, že on tam jako za tebou stojí naprosto pevně, a Míra ty koule má.“

Miroslav Pelta po fúzi libereckého a jabloneckého dopravního podniku zasedal v jeho dozorčí radě, ze které ale rezignoval po jeho loňském obvinění v aféře s přidělováním sportovních dotací. Eurovia i BusLine patří mezi klíčové sponzory Peltova jabloneckého fotbalového klubu, na což náš server, jakožto na další propojení mezi politiky a BusLine,  upozorňuje dlouhodobě.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;