AKTUALIZACE 2: Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahují dnes v Dopravním podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) a ve společnosti BusLine. Devět osob bylo obviněno, z toho tři byly zadrženy a omezeny na osobní svobodě. První jména obviněných!

Kriminalisté měli na dopravním podniku zabavovat dokumentaci a zapečetit některé místnosti, zasahovali i v centrále BusLine, která pro město Liberec obstarává cca 40% autobusových linek, v Jablonci jezdí na 100% z nich a je s dopravním podnikem svázána kritizovanými smlouvami z roku 2009 i dalšími podezřelými smlouvami z let následujících.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej nechtěl situaci více komentovat. „Naši kriminalisté provádí v místě úkony trestního řízení, více se k tomu v tuto chvíli nebudeme vyjadřovat“, sdělil naší redakci na dotaz ohledně policejních aktivit v libereckém dopravním podniku i BusLine. Dále potvrdil, že 9 osob bylo obviněno, z toho 3 osoby byly omezeny na osobní svobodě. O které osoby a z kterých trestných činů jsou obviněny ale v této fázi policie odmítá říct.

Podle zatím neověřených zpráv se ale situace týká právě prorůstání vlivu BusLine a jejích klíčových osob mezi zdejší liberecké politické strany i konkrétní politiky. Náš web se problému autobusové dopravy, kde se na městské i krajské úrovni točí obrovské peníze za často podezřelých okolností, věnuje dlouhodobě a ukazuje na nepřístojné propojení mezi politiky a právě BusLine.

Minulý týden detektivové zasahovali i na krajském úřadě a pro změnu v centrále ČSAD Liberec. S outsourcingem veřejné dopravy nemá problém jenom město Liberec, ale i kraj. Otázku dnešního zásahu, ale i celkovou problematiku budeme i nadále sledovat a informovat Vás.

AKTUALIZACE 2: Podle zatím neoficiálních zdrojů by měl být jedním z obviněných ředitel DPMLJ Luboš Wejnar. Ten se stal ředitelem dopravního podniku již za primátorování Jiřího Kittnera (ODS) a na funkci byl instalován bez výběrového řízení, když přišel přímo z BusLine a dokonce několik měsíců fungoval zároveň v BusLine i DPMLJ. Wejnara měla ráno policie odvézt v poutech přímo z dopravního podniku.

Wejnar byl a je dlouhou dobu považován za prodlouženou ruku hlavní postavy BusLine, Jiřího Vařila, ten by mohl být jedním z dalších obviněných.

Dalším pravděpodobným obviněným je předseda představenstva, liberecký zastupitel zvolený za ANO Pavel Šulc. ten se do funkce dostal, když byl odvolán z postu Josef Šedlbauer ze Změny právě pro kritiku nestandardních vztahů DPMLJ s BusLine.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;