Martin Půta-Robert Dušek

V libereckém kraji povládne koalice kdysi zavilých nepřátel Starostů pro Liberecký kraj (SLK) a ČSSD. Doplňují jí odpadlíci od Změny pro Liberecký kraj kolem Josefa Jadrného Nezávislí. Novou krajskou vládu přivítali i komunisté spolu s ODS. Zástupci sociální demokracie budou mít v krajské radě dva resorty – regionální rozvoj a odbor sociální. Oba byli zvoleni těsnou většinou, část zastupitelů pro ně odmítla hlasovat.

 

Dohoda ujednaná mezi lídry liberecké sociální demokracie Robertem Duškem a Radkem Polmou a Starosty v čele s Martinem Půtou a Markem Pieterem se stala skutečností. Sice ještě před dvěma roky, zejména před volbami, nenechali Starostové na ČSSD nit suchou a prohlašovali, že se s ní nikdy nespojí, dnes ale spolu usedají do krajské vlády.

Nejprve z postu radní pro regionální rozvoj ustoupila Ivana Hujerová, která byla zvolena na kandidátce Změny pro Liberecký kraj, ale ze svého původního klubu loni odešla a v konfliktu mezi vedením Změny a Martinem Půtou vždy stála pevně po hejtmanově boku. Na její místo byl zvolen Vít Příkaský z ČSSD, který stejnou funkci zastával v době krajských koalic ČSSD a ODS i v časech, kdy vládla ČSSD opřená o podporu KSČM. Příkazský získal 24 hlasů.

Pro Lenku Kadlecovou, někdejší asistentku radního Pavla Petráčka a partnerku Radka Polmy, hlasovalo o jednoho zastupitele více, a tak se i ona stala radní. Jejím resortem bude sociální oblast. V rámci mocenských škatulat zase jí uvolnil post Petr Tulpa ze Starostů, který poté převzal resort zdravotnictví, který dočasně vedl náměstek pro ekonomiku Marek Pieter. Ten jej převzal po odvolané Zuzaně Kocumové, na jejímž konci se v zákulisí dohodli Starostové s tehdy opoziční ČSSD, KSČM i ODS. K nim se přidali i někdejší zástupci Změny v čele s Josefem Jadrným, a to v rozporu s usnesením svého vlastního klubu.

Pro zástupce ČSSD ale odmítali zvednout ruku zástupci Změny, ODS a dokonce někteří Nezávislí, například jejich současný předseda André Jakubička. Podle něj by to bylo, narozdíl od Starostů, naprosté zpronevěření se předvolebním slibům.

Podporu nové koalici vyjádřili ústy zastupitele Františka Peška i komunisté, kteří se dočkali některých placených postů (pešek získal místo v dozorčí radě Krajské nemocnice v Liberci). S jmenováním Kadlecové vyjádřil spokojenost kupodivu i chrastavský starosta Canov, jeden z někdejších nejzuřivějších kritiků ČSSD. Starosty, ČSSD, KSČM i ODS ale dlouhodobě spojují jednotlivé otázky , jako například postup v rámci outsourcingu veřejné autobusové dopravy, kde mají blízko k největšímu dodavateli, společnosti Busline.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;