Martina Rosenbergová

Město Jablonec nad Nisou má od prvního března novou vedoucí odboru zdravotnictví a sociálních věcí. Potvrdily se tak šeptané informace a na jabloneckou radnici, kde vládne ČSSD s ODS, nastupuje bývalá liberecká primátorka Martina Rosenbergová, rovněž z ČSSD. Zdá se, že tak pokračuje silná tradice sociální demokracie Liberecka, že neúspěšným politikům se musí zařídit ve veřejné správě trafiky stůj co stůj.

 

Martina Rosenbergová se oficiálně stala vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví na jablonecké radnici na základě výběrového řízení. Na jablonecké radnici vládne koalice ČSSD, ODS, Domova nad Nisou, TOP 09 a Nové budoucnosti. Podle náměstka Pavla Svobody (rovněž ČSSD), kam příslušný odbor spadá, nehrála její stranická knížka při rozhodování komise žádnou roli. Naopak, bývalá liberecká primátorka byla prý vybrána na základě vzdělání, pracovní historie a odborných zkušeností.

Magistra a záchranářka Martina Rosenbergová

Přitom byla Martina Rosenbergová do voleb 2010 naprosto neznámou členkou ČSSD, která pracovala jako referentka v domově pro mládež. Tehdejší vedení sociální demokracie neváhalo využít ničivých povodní z léta 2010 a udělalo z Martiny Rosenbergové, kterou určilo jako kandidátku na primátora, na několik málo týdnů před volbami „záchranářku“.

Boss ČSSD Robert Dušek ji nechal zaměstnat na liberecké záchrance. Zajistil mu to loajální člen KSČM Stanislav Mackovík, někdejší ředitel Záchranné služby Libereckého kraje a nynější poslanec za KSČM. Ostatně Mackovík na záchrance zaměstnával i další prominentní členy sociální demokracie, včetně Duškova syna, aniž by kdo věděl, co tam dělá.

Rovněž vzdělání u Martiny Rosenbergové je diskutabilní. Bakalářský titul sice získala na Technické univerzitě Liberec, ale magisterský na kontroverzní „vysoké škole“ Univerzita Jana Ámose Komenského. Je pikantní, že právě současná republiková vláda pod vedením ČSSD, usiluje o odebrání licence této „vysoké škole“ z důvodů její neodbornosti a nezpůsobilosti, kdy má sloužit jen jako výrobna zaplacených titulů.

Kontroverzní kroky primátorky

O manažerských kvalitách Martiny Rosenbergové svědčí i to, že jako primátorka za necelé čtyřleté období vystřídala rekordní počet asistentek a asistentů, a to neuvěřitelných 16 lidí v jedné pozici. Minimálně několik z nich mluvilo o nesnesitelné šikaně ze strany primátorky Rosenbergové.

Martina Rosenbergová byla rovněž obviněna policií, že svým podpisem spolu umožnila výplatu obrovských odměn pro své stranické kolegy, tehdejší krajské náměstky za ČSSD. Rosenbergovou nakonec zachránil náhle se objevivší právní posudek, o který se s kolegy údajně opírala.

Opozice před volbami obvinila primátorku, že za celé své období zneužívala služební vůz k ryze soukromým účelům, při čemž tam měla městu vzniknout škoda několik stovek tisíc korun. Martina Rosenbergová nařčení odmítla s tím, že jde o předvolební populismus. Ani jedna strana ale nemohla svá tvrzení zatím dokázat, protože někdo náhle údajně ukradl primátorčinu knihu jízd, a to nejen v listinné, ale i v elektronické podobě.

Trafikantský ruch mezi Libercem a Jabloncem

Čilý trafikantský ruch mezi oběma bratrskými městy není ale nic nového. Když v roce 2010 v Liberci poprvé ODS prohrála volby a naopak usedla do vítězné koalice v Jablonci, rychle se tam stal tajemníkem magistrátu někdejší tajemník liberecký, nejvěrnější souputník primátora Jiřího Kittnera Marek Řeháček.

Místo bylo připraveno i pro dlouholetou Kittnerovu náměstkyni Naděždu Jozífkovou. Nejdříve byla v Jablonci zbavena funkce ředitelka Centra pro sociální péči, pak se zmírnila kvalifikace na místo (uchazeč nemusel mít vysokoškolské vzdělání – Jozífková jej neměla), proběhlo výběrové řízení a uspěla – Naděžda Jozífková.

Do Liberce naopak zase doputoval jablonecký sociální demokrat Otakar Kypta, aby se stal ředitelem zdejších technických služeb. Manažerské místo zde bylo vytvořeno i pro bývalého Kittnerova náměstka za ČSSD Milana Šíra, který do dnešního dne odmítá říci co a za kolik tam dělal.


Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;