Liberecký kraj

Podle exkluzivních informací se na kraji rodí nová vláda. Měly by v ní zasednout strany, které se proti sobě ostře vymezovaly – Starostové pro Liberecký kraj a ČSSD. Dalším koaličním spojencem mají být Nezávislí, tedy krajští zastupitelé, kteří se odtrhli od Změny pro Liberecký kraj a dnes de facto tvoří filiálku Starostů. Ač existují i jiné varianty, tak tato je přeci jen nejpravděpodobnější.

Hejtmanem by měl zůstat nadále i z korupce a zneužití pravomoci obviněný Martin Půta. Jistě v ní bude figurovat i současný náměstek pro ekonomiku a předseda Starostů Marek Pieter. O jedno místo v radě ale zřejmě přijdou Nezávislí, kteří byli zavázáni náměstkovskými místy i dalšími pozicemi, aby udrželi krajskou koalici poté, co se původní koalice Změny a Starostů rozpadla.

Zástupci ČSSD by měli mít v koalici dva zástupce. Téměř určitě jedním z nich bude Lenka Kadlecová, současná krajská předsedkyně ČSSD, která nahradila kontroverzního Roberta Duška, který z ní udělal lídra na volební kandidátku v roce 2012. Ovšem Dušek i Kadlecové partner Radek Polma nadále zůstávají klíčovými hráči ČSSD a zároveň jsou těmi, kteří koalici se Starosty dohodli.

Ve hře je i zapojení ODS, a to buď formou koalice jenom s ODS nebo i s ČSSD. Nejpravděpodobnější ovšem zůstává spojení s ČSSD a Nezávislými. Dnes večer navíc mají Starostové jednání, kde by měli zaujmout zásadnější postoj. O vstupu do koalice se Starosty se sociální demokraté dohodli již tento týden na krajském výboru strany.

Spojení s ČSSD by jistě nenarazilo u komunistů. KSČM má krajský boss ČSSD Robert Dušek delší dobu podchycenou skrze její předsedkyni Danu Lysákovou a zejména nynějšího poslance Stanislava Mackovíka. Se Starosty zase komunisty váže společný vstřícný postoj k outsourcingu veřejné dopravy, který v kraji provádí zejména společnost Busline.

ČSSD a Starostové se v minulosti proti sobě velice ostře vymezovali. Volební úspěch Starostů v roce 2012 byl do velké míry zapříčiněn ostrou kritikou vlády ČSSD a KSČM (+ SOS), které na kraji vládly v letech 2008-2012. Společnou řeč ale mohou nacházet okolo zásadních krajských zakázek, jako je čtyřmiliardový tendr, který budí podezření, že je ušit na míru zmíněné společnosti Busline, která je propojena jak se Starosty, ODS, ale i ČSSD a KSČM. Do kraje rovněž míří další velké investice v řádu miliard, například na opravu silnic.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;