Boj uvnitř sociální demokracie v Libereckém kraji zuří naplno. Falešný mail obviňuje současnou krajskou předsedkyni strany a náměstkyni hejtmana Lenku Kadlecovou z toho, že se chce nechat zvolit za ČSSD, ale plánuje přestup k ANO. Jako „důkazů přikládá její údajný dopis republikovému předsedovi ANO Andreji Babišovi. Kadlecová i její okolí autorství dopisu jednoznačně popírá.

Několika libereckým i celostátním redakcím přišel mail v němž údajný člen libereckého ANO popisuje chystané námluvy krajské předsedkyně ČSSD Lenky Kadlecové s Andrejem Babišem. V mailu se uvádí, že „krajská předsedkyně ČSSD v Libereckém kraji Lenka Kadlecová se chystá přestoupit do hnutí ANO. Už o svém přestupu jednala z předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem. Nedávno oslovila dopisem předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Kadlecová se o svých plánech domluvila s některými členy ANO v Liberci. Má se nechat zvolit do krajského zastupitelstva za ČSSD a přinést novému klubu ANO jeden mandát navíc těsně po volbách. O připravovaném přestupu Kadlecové do ANO je informována i krajská předsedkyně ANO v Libereckém kraji Jana Pastuchová.“

Jako údajný důkaz uvádí mail podepsaný jako „Členové hnutí ANO, Liberec“ i dopis, který měla Kaldecová zaslat stranickému šéfovi a ministru financí Andreji Babišovi. Dopis si můžete přečíst ZDE.

Samotná Kadlecová autenticitu dopisu i to, že by se snažila rozšířit řady hnutí ANO popírá. Ve svém prohlášení pro média uvedla: „Důrazně popírám informace, které v současných dnech kolují emailem, o mé údajné snaze o přestup do hnutí ANO. V žádném případě nevyvíjím žádné aktivity, které by měly směřovat k ukončení mého působení v České straně sociální demokratické a následnému vstupu do hnutí ANO. Veškeré informace obsažené v dopise, který jsem měla poslat, a jemuž však chybí i základní součást – můj podpis – jsou smyšlené a nejsem jeho autorkou. Celou záležitost považuji za předvolební útok na mou osobu, i když v tuto chvíli nemohu identifikovat, komu či čemu má posloužit, kromě diskreditace mé osoby“

Stranický boj a znalost prostředí

Ačkoliv celý údajný dopis Kadlecové rozeslaný médiím působí až dětinsky a amatérsky, přeci jen se zkouší nahlodat pochybnosti, minimálně uvnitř samotné liberecké ČSSD. Jde pravděpodobně o průvodní akci součaného sporu uvnitř strany, kde na jedné straně stojí odvolaný někdejší předseda ČSSD a europoslanec Robert Dušek, který má pozastavené členství kvůli svému korupčnímu skandálu a na druhé straně křídlo právěm kolem Kadlecové i bývalé primátorky Martiny Rosenbergové i starostky České Lípy Romany Žatecké. Dušek přes své formální odvolání stále pevně svírá otěže velké části strany, zejména v Liberci.

Samotný mail se totiž, dle elektronické stopy, která se dá ale lehce změnit a upravit, tváří jako by jej napsala Pavlína Stránská, někdejší mluvší libereckého magistrátu, která se netají tím, že je blízko Lence Kadlecové. I ona autorství mailu i dopisu zásadně popírá a uvádí, že se jedná o „email z fiktivní adresy s obsahem fota „dopisu“, který měla údajně napsat Lenka Kadlecová, a protože ve vlastnostech přiloženého škodícího dokumentu jsem uvedena já jako údajná autorka, mám potřebu se vůči tomu důrazně vymezit....Stala jsem se součástí čehosi, čemu vůbec nerozumím. Při své práci si zakládám zejména na loajalitě a něčeho tak podlého bych nebyla schopna.“

Na minimálně dobrou znalost situace uvnitř ČSSD ukazuje u autora falešného mailu i skutečnost, že pokud by Kadlecová chtěla přejít k ANO, nebyla by prvním přeběhlíkem v Liberci. Mezi libereckými zastupiteli za ANO sedí například i Jakub Zobín, někdejší dlouholetý člen zdejší ČSSD.

Rovněž naplánování doby, kdy byl mail rozeslán médiím, nemusí být náhoda. Lenka Kadlecová je touto dobou na cestě v Číně, což jistě není nikterak veřejně známá skutečnost, ale o to víc se hodí, jelikož pak může méně rychle reagovat na dotazy médií.

Celá akce vypadá na souboj uvnitř ČSSD v Liberci, který právě zuří a který souvisí s návratem obviněného bosse Roberta Duška do mocenských pozic a jeho hrou s kandidátkou strany. Přitom právě Kadlecová, stejně jako například Rosenbergová v roce 2010, v minulosti byla marketingovým Duškovým tahounem do krajských voleb 2012. Dnes stojí ale ve straně ale proti sobě.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;