Hnutí ANO-Batthyány

Právě skončená předvolební kampaň v Liberci přinesla několik vyhrocených momentů. Podle předvolebních průzkumů má šanci zvítězit ve volbách Změna pro Liberec nebo Babišovo hnutí ANO. Ale těsně před volbami vyplynulo na povrch, že lídr ANO zatloukal skutečnost, že mu byl odebrán řidičský průkaz za jízdu v opilosti a Jan Korytář ze Změny pro Liberec zase obeslal účastníky loňského referenda, které pomáhal informovat, čímž by podle svých kritiků a konkurentů mohl porušit zákon.

 Ač se hnutí ANO často prezentuje jako nepolitický spolek odborníků, co jen řeší problémy, v Liberci se jeho lídr Tibor Batthyány zachoval na výsost politicky. Nejenže nesdělil svým potenciálním voličům, že zhruba před třemi lety řídil na libereckém sídlišti opilý automobil, byl chycen policí a odsouzen, ale do poslední chvíle odmítal na otázky s tímto spojené odpovědět.

Tibor Batthyány, liberecký lídr ANO, se v libereckém veřejném životě dosud nijak výrazněji neangažoval. Jeho dosavadní neznámost mu mohla pomoci, aby se jeho prohřešek ututlal. Ale nestalo se. Tibor Battthyány byl odsouzen za ohrožení pod vlivem návykové látky, dostal u soudu několika měsíční zákaz řízení a podmíněný trest na jeden rok. Batthyány dnes čin bagatelizuje, že měl jen přeparkovat a že měl před jízdou pouhá tři piva, čemuž ale výše trestu moc neodpovídá. Nicméně podle soudce od té doby žil řádným životem, je na něj třeba nahlížet jako na nesouzeného, protože se ve zkušební době se osvědčil.

Lídr Změny pro Liberec a bývalý primátor Jan Korytář se naopak v Liberci aktivně angažuje dlouhé roky  a paradoxně to mu nepřímo přineslo dnešní problém. Před rokem pomáhal organizovat první liberecké referendum o prodeji letiště a technických služeb. Vedení města se ho snažilo prodat, ač v roce 2010 slibovalo voličům pravý opak. Následně primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD) a její koaliční partneři (dnes nově kandidující za: Starostové pro Liberecký kraj, PRO sport a zdraví, Nový směr) odmítali vypsat referendum.

Korytář s dalšími lidmi ze Změny a občanskými aktivisty ale sebral na 9 tisíc podpisů a referendum se konat muselo. Dnes ale obeslal všechny obyvatele, kteří petici za referendum podepsali s děkovným dopisem a výzvou, aby šli k volbám. I tak by se mohlo jednat po překročení zákona o ochraně osobních dat. S tím přišli lidé kolem komunistické lídryně Dany Lysákové a jejich stanovisko převzala Mladá fronta Dnes. Korytář svou možnou chybu uznává, příště se prý více poradí s právníky.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;